صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رضا حجت اولویت اروپا را حفظ برجام دانست و گفت: اگرچه اروپا ناتوان در حفظ این موقعیت است اما علاقه مند است ایران در برجام باقی بماند و گام‌هایی که در زمینه کاهش تعهدات بر می دارد، کمتر باشد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص عقب نشینی نسبی اروپا از فعال سازی مکانیزم ماشه با توجه به تهدید جدی ایران درباره خروج از معاهده ان پی تی با دکتر رضا حجت کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رضا حجت در آغاز، اولویت اروپا را علاقه مند حفظ برجام دانست و گفت: اگر چه اروپا ناتوان در حفظ این موقعیت است اما علاقه مند است ایران در برجام باقی بماند و گام هایی که در زمینه کاهش تعهدات بر می دارد، کمتر باشد و به صورت کامل از برجام خارج نشود.

وی در ادامه قدرت را عامل تعیین کننده اصلی در نظام بین المللی دانست و عنوان کرد: در کشوری در سطح بین الملل دارای قدرت بالاتری باشد و بتواند آن قدرت را اعمال کند، حتما شنونده های بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین تهدید ایران در زمینه مکانیزم ماشه می تواند تاثیرگذار باشد، هر چند هر چقدر قدرت این تهدید بیشتر باشد، قطعا عقب نشینی های بیشتری از سوی اروپایی ها شکل خواهد گرفت که برای نمونه تهدید ایران برای خروج از آن پی تی، سبب عقب نشینی نسبی اروپایی ها از فعال سازی مکانیزم ماشه شد.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره مکانیزم ماشه توضیح داد و اظهار کرد: یکی از مسائلی که در برجام مطرح شده است، حل اختلافات این توافق است. در این زمینه دو راه حل تعیین شده است؛ نخست کمیسیون مشترک است که اختلافات کشورها به این کمیسیون مشترک که شامل اعضای برجام هستند، می رود و به شور گذاشته می شود. اگر کشورها در این کمیسیون به راه حل مشترکی دست نیافتند و هر کدام از کشورها تعهدات خود را رعایت نکردند، هر کدام از این کشورها می توانند توافق را به سمت شورای امنیت ببرند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا چین و روسیه می توانند از حق وتوی خود در شورای امنیت استفاده کنند، گفت: در برجام و استفاده از مکانیزم ماشه امکان استفاده از حق وتو وجود ندارد و آنچه در شورای امنیت مطرح می شود، مسئله تداوم تعلیق تحریم ها است.

حجت درباره اقداماتی که پس از این امکان دارد صورت بگیرد توضیح داد و ابراز کرد: یک راه این است که مسائل با تعامل پیش برود تا اروپا به سمت حل مکانیزم ماشه برود به ویژه اینکه آمریکا از نظر روانی نیاز دارد برجام حفظ شود و ایران به تعهدات خود عمل کند اما حقیقت این است در حوزه بین الملل نمی توانیم بپذیریم تعهدات یک طرفه انجام شود.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست