صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سید هادی سید افقهی درباره چرایی تعجیل آمریکایی ها برای اجرای معامله قرن گفت: با توجه به تحولات منطقه و پیروزی های پی در پی محور مقاومت در سطح منطقه و شکست در سوریه، عراق و یمن از دلایل تعجیل در رونمایی از طرح معامله قرن است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تعجیل ترامپ در رونمایی از طرح آمریکایی معامله قرن با دکتر سید هادی سید افقهی کارشناس مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید هادی سید افقهی در آغاز درباره چرایی تعجیل آمریکایی ها برای اجرای معامله قرن گفت: با توجه به تحولات منطقه و پیروزی های پی در پی محور مقاومت در سطح منطقه از جمله رو به اتمام بودن توطئه دشمنان در سوریه و همچنین شکست توطئه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آنها در لبنان و عراق و البته توقف در یمن از دلایل تعجیل در رونمایی از طرح معامله قرن است.

وی به عوامل داخلی موثر بر اجرایی کردن سریع طرح معامله قرن اشاره کرد و افزود: نتانیاهو دوست خانوادگی ترامپ است و با توجه به رقیب سرسختی همچون «گانت»، شانس پیروزی در انتخابات را کمرنگ می بیند و این موضوع نیز در تعجیل برای اجرای طرح معامله قرن اثرگذار است. ترامپ قصد دارد کاری انجام دهد تا در زمان ریاست جمهوری و قبل از برگزاری انتخابات، اقدام موثری برای رژیم صهیونیستی صورت دهد. شاید این تعجیل فشار نتانیاهو باشد و اگر این مسئله محقق شود و ترامپ وضعیت خودش را در انتخابات پارلمانی بهبود ببخشد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین بیان کرد: کشورهای عربی نیز امیدوار هستند طرح معامله قرن اجرا شود و روابط بین برخی از کشورهای حوزه جنوب خلیج فارس از جمله عربستان، امارات، بحرین و عمان با رژیم صهوینیستی راحت تر شود و همچنین راهی باز شود تا تکلیف فلسطینی ها برای همیشه روشن شود. بنابراین عوامل متعدد سبب شد، آمریکا زمان کنونی را برای اجرایی کردن طرح معامله قرن را انتخاب کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون آنچه مطبوعات رژیم صهونیستی درز داده اند، نشان می دهد دولت آینده فلسطین بعد از اجرای طرح معامله قرن، یک دولت بدون استقلال و توان ارضی و همچنین بدون سلاح خواهد بود. همچنین پس از اجرایی شدن طرح معامله قرن پایتخت فلسطین قدس نخواهد بود و یک اردوگاه به عنوان پایتخت فلسطین انتخاب خواهد شد. بر اساس طرح معامله قرن 30 درصد از کرانه غربی به خاک رژیم صهیونیستی محلق می شود و قرار است با 50 میلیارد دلار پول عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس، دولت جدید فلسطینی را تغذیه کنند.

سید افقهی به اراضی مربع جیم اشاره کرد و بیان کرد: بر اساس طرح معامله قرن، در این اراضی که در نزدیکی غزه قرار دارند، یک تونل بین کرانه غربی و غزه ایجاد می شود که تحت کنترل رژیم صهیونیستی خواهد بود و مردم غزه نیز نباید سلاحی داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • عملکرد جزیره ای نهادهای فرهنگی در حوزه روایت گری دفاع مقدس

  • حمایت دولت از ورود بخش خصوصی به حوزه روایتگری دفاع مقدس

  • نهادهای متولی در تولید آثار روایی دفاع مقدس همسو عمل کنند

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود

  • اگر به مافیای پشت پرده قاچاق کالا و ارز نپردازیم امیدی به توفیق در این حوزه نیست

  • زنان پیش قراولان تغییر در وضعیت اقتصادی هستند

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم