صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

محمود دهقان گفت: از نظر حوزه سیاسی، ترور مقام عالی رتبه یک کشور که به دعوت رسمی یک کشور ثالث برای ملاقات با نخست وزیر وارد عراق شده بود، یک عمل تروریستی محسوب می شود که بسیاری از رهبران جهان نیز با این عنوان این اقدام را خطاب می کنند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص واکنش های نظامی و سیاسی به ترور سردار سلیمانی برای آمریکا با دکتر محمود دهقان کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمود دهقان در آغاز درباره واکنش به ترور شهید سلیمانی گفت: نخستین واکنشی که در رابطه با این ترور وجود داشت، در میان رهبران سیاسی کشورها و نظامیان بود. سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی یکی از نظامیان بلند پایه کشور و فرمانده یکی از سپاه های مهم نظام بود و به دعوت رسمی دولت عراق به این کشور سفر کرده بود و به همین دلیل با یک هواپیمای مسافربری معمولی به این کشور رفته بود و یک ژنرال هم پایه وی، به استقبالش آمده بود.

وی ادامه داد: از نظر حوزه سیاسی، ترور مقام عالی رتبه یک کشور که به دعوت رسمی یک کشور ثالث برای ملاقات با نخست وزیر وارد عراق شده بود، یک عمل تروریستی محسوب می شود که از بسیاری از رهبران جهان نیز با این عنوان این اقدام را خطاب می کنند. حتی بسیاری معتقد بودند ایران می تواند معادل این اقدام یعنی وزیر دفاع آمریکا یا رئیس ستاد مشترک را هدف قرار دهد و اگر ایران این اقدام را انجام دهد، در حقیقت دفاع از خود را انجام داده است.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تلاش ترامپ برای تروریست جلوه دادن سردار شهید سلیمانی، تصریح کرد: این ادعا حتی در داخل آمریکا نیز مورد استقبال قرار نگرفت و برخی از نمایندگان این کشور نیز این سخن ترامپ را نپذیرفتند و اعلام کردند این اقدام بدون مجوز بوده است و بنابراین این اقدام آمریکا مورد محکومیت قرار گرفت.

وی سردار قاسم سلیمانی را فردی مطرح و شناخته شده در منطقه و بسیاری از کشورهای جهان دانست و عنوان کرد: رئیس جمهور ترکیه و فرماندهان نظامی بسیاری از کشورهای غرب آسیا مواضع محکمی ضد ترامپ و آمریکا گرفتنند و این نشان از جایگاه حاج قاسم در میان ملت های منطقه دارد. به عنوان مثال نخست وزیر عراق اعلام کرد اگر قاسم سلیمانی نبود، شهر اربیل عراق از دست رفته بود و به دست داعش افتاده بود.

این کاشناس مسائل منطقه نابودی داعش و دیگر گروه های تکفیری را نتیجه شجاعت و درایت و هوش و همچنین توکل قاسم سلیمانی دانست و عنوان کرد: خدا خواست شهادت حاج قاسم سلیمانی همراه با همرزم و دوست قدیمی خود ابومهدی المهندس باشد و نتیجه آن تشییع جنازه باشکوه این دو نفر در عراق و ایران و اقدام پارلمان عراق برای اخراج آمریکایی ها از عراق بود.

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود