بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

دانشیار علوم سیاسی دانشگاه آیت الله بروجردی: طرف های فلسطینی معامله قرن را نپذیرفته اند

ناصر پورحسن بیان کرد: اتفاقی که معامله قرن را شاخص کرده است، عدم حضور طرف های فلسطینی است و اساسا معامله قرن مذاکره نیست و به همین جهت نیز هیچ کدام از فلسطینی ها آن را نپذیرفته اند.

1398/11/14
|
09:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع طرح معامله قرن با دکتر ناصر پورحسن دانشیار علوم سیاسی دانشگاه آیت الله بروجردی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ناصر پورحسن در آغاز اشغال فلسطین را یکی از بحران های مزمن قرن نامید و گفت: این بحران حداقل 70 سال و یا بیش از یک قرن سابقه دارد. از دهه 1990 با فروپاشی جنگ سرد، روند مذاکرات در مورد فلسطین آغاز می شود و در طی این سه دهه اخیر ادامه داشته است و در روند مذاکرات چندین مسئله اصلی وجود داشته است که مسائلی همچون قدس، بازگشت آوارگان، شهرک های یهودی نشین و مرزها مطرح بوده که همه این موارد محور مذاکرات در طول سال ها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در مذاکرات گذشته، حداقل بخشی از فلسطینیان حضور داشتند که به عنوان مثال می توان به مذاکرات 1993 اسلو اشاره کرد که یاسر عرفات حضور داشت. اما اتفاقی که معامله قرن را شاخص کرده است، عدم حضور طرف های فلسطینی است و اساسا معامله قرن مذاکره نیست و به همین جهت نیز هیچ کدام از فلسطینی ها آن را نپذیرفته اند.

این دانشیار علوم سیاسی دانشگاه آیت الله بروجردی، نخستین مسئله معامله قرن را قدس عنوان کرد و اظهار داشت: ترامپ ادعای ایجاد دو دولت می کند و با معامله قرن همان آرزو و آرمان صهیونیستی ها اجرا می شود یعنی بیت المقدس به طور کامل پایتخت آن ها می شوند و طرف فلسطینی هیچ گونه حق و حقوقی ندارد.

وی به موضوع آوارگان اشاره کرد و بیان داشت: در این زمینه قطعنامه های مختلف سازمان ملل وجود دارد که به صراحت بازگشت آوارگان را مورد تاکید قرار داده است اما در معامله قرن هیچ صحبتی از بازگشت آوارگان نمی شود و قرار است این مسئله در خارج از فلسطین اشغالی حل شود و این به معنای عدم بازگشت آوارگان است.

پورحسن همچنین به مسئله شهرک های صهیونیست نشین اشاره و اظهار کرد: قرار است در معامله قرن رویه اسرائیل در دهه های گذشته در زمینه شهرک های صهیونیستی اجرا شود و از این نظر نیز، خواسته اسرائیل اجرا می شود. همچنین در معامله قرن مرزهای اسرائیل کماکان مبهم است زیرا همان بحث همیشگی از نیل تا فرات را مدعی هستند اما از طرف دیگر فلسطینی ها که قرار است صاحب دولتی شوند، مرز خاصی ندارند و این دولت حداقلی فلسطینی پایتخت و ارتش ندارد و بر مرزهای خود نیز کنترل ندارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی