صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رضا حجت تاکید کرد: برای حفظ برجام و اجرای تعهدات ایران، باید دیپلماسی وجود داشته باشد یعنی طرف های اروپایی نیز گام های مهم و جدی مثبتی بردارند، در غیر این صورت به سمت افزایش تنش ها خواهیم رفت.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران با دکتر رضا حجت تحلیلگر مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رضا حجت در آغاز درباره سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گفت: همزمان وقتی سه کشور اروپایی موضوع مکانیزم ماشه را مطرح کردند، ایران نیز تهدید کرد از ان پی تی خارج خواهد شد و این تهدید، پیام لازم را به اروپا رساند تا محتاط تر عمل کند زیرا در غیر این صورت، ایران گام های موثری خواهد برداشت.

وی درباره اهداف این سفر اظهار کرد: مراقبت از برجام از طرف اروپا، عدم خروج ایران از ان پی تی، رایزنی برای پیدا کردن راه حلی جهت مذاکرات احتمالی ایران با آمریکا و صحبت درباره چرایی ناکارآمدی اینستکس و چگونگی ایجاد راه های ورود اقلام دارویی به کشور از جمله اهداف سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل درباره راه اندازی خط دو و نیم میلیارد دلاری توسط سوئیس برای ورود دارو به ایران بیان کرد: گفته می شود سوئیس بر اساس میانجیگری هایی که ژاپن در آن حضور داشته است این اقدام را انجام داده است و حتی بخش هایی از اروپا و آمریکا نیز وارد این مسئله شده است اما موضوع مهم این است که این اقدام، یک راه بسیار باریک و غیر قابل توجه است و این کار نمی تواند راه جدیدی برای ایجاد یک دیپلماسی قدرتمند باز کند.

وی افزود: دیپلماسی به معنی دست گذاشتن بر روی گام ها و اقدامات مثبت دو طرف است، برای اینکه راه حل هایی پیدا شود و به اهداف لازم دست یابیم. اما اگر قرار باشد فقط یک طرف گام مثبت بردارد و طرف دیگر گام منفی بردارد، اسم آن را نمی توان دیپلماسی گذاشت و اقدام سوئیس بسیار کوچک و از روی ناچاری است تا ایران اولتیماتوم خود را اجرایی نکند و از ان پی تی و همچنین از برجام به طور کامل خارج نشود.

رضا حجت تاکید کرد: برای حفظ برجام و اجرای تعهدات ایران، باید دیپلماسی وجود داشته باشد یعنی طرف های اروپایی نیز گام های مهم و جدی مثبتی بردارند، در غیر این صورت به سمت افزایش تنش ها خواهیم رفت.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست