صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

بابک قائدنیا درباره تولید میگو در کشور گفت: بر اساس برنامه ریزی قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه، 60 هزار تن میگوی پرورشی در کشور تولید شود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای شیلات ایران و با حضور مهندس مختار آخوندی مدیر کل دفتر مدیریت امور صید و صیادی سازمان شیلات و دکتر بابک قائدنیا معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی به روی آنتن رفت.

بابک قائد نیا در آغاز با بیان اینکه در اسفند سال 90 نخستین طرح کلان وزارت جهاد کشاورزی در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با عنوان کسب و انتقال دانش فنی برای تولید انبوه میگوی عاری از بیماری خاص آغاز شد، گفت: برای انجام این طرح 36 ماه زمان قرار بود صرف کنیم و برای اینکه بتوانیم مولد عاری از بیماری خاص تولید کنیم، باید حداقل سه نسل جانور و آبزی را در یک ساختار تعریف شده و استاندارد تکثیر و پرورش کنیم.

وی ادامه داد: برای میگو این کار انجام شد و سه هدف اصلی برای این طرح پیش بینی کرده بودیم؛ تولید دو هزار جفت مولد عاری از بیماری خاص که در نهایت به بخش خصوصی واگذار شود، آموزش و انتقال 50 نفر از فعالین صنعت میگوی کشور و برنامه ریزی برای تولید انبوه مولد عاری از بیماری و اصلاح نژاد برای تولید انبوه سه هدف گذاری بود که صورت گرفت. دو هدف اصلی نخست در اسفند ماه سال 97 انجام شد و برنامه ریزی کردیم در یک بستر تولید میگوی عاری از بیماری خاص، اصلاح نژاد نیز انجام شود.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی درباره تولید میگو در کشور اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه، 60 هزار تن میگوی پرورشی در کشور تولید شود که در سال های اخیر بیش از 47 هزار تن تولید میگوی پرورشی داشته ایم که بخش اعظمی از آنها صادراتی هستند.

وی اضافه کرد: برای اینکه به این هدف برسیم، بیش از 60 هزار جفت مولد عاری از بیماری خاص و مولد سالم نیاز داریم که برای این هدف برنامه ریزی صورت گرفته است و شرکت های دانش بنیان در موسسات تحقیقات در سال گذشته و جاری شش هزار جفت مولد تولید کرده ایم و ده درصد از نیاز کشور را برطرف کرده ایم.

در ادامه مختار آخوندی درباره صید میگو اظهار کرد: سازمان شیلاتی برنامه ریزی لازم در سه استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان کرده است و فصول صید با همکاری سازمان تحقیقات علوم شیلاتی انجام می شود.

مدیر کل دفتر مدیریت امور صید و صیادی سازمان شیلات اشاره کرد: فصل شکار میگو در استان بوشهر 45 روز است که همزمان 45 روز در خوزستان صید صورت می گیرد. البته برای خوزستان یک فصل پاییزه نیز به مدت 45 روز در نظر گرفته شده است. در مهر ماه نیز 45 روز فصل صید میگو در استان هرمزگان است.

وی اضافه کرد: وقتی روند ده سال گذشته را بررسی می کنیم، سالانه حدود هشت تا ده هزار تن صید میگوی دریایی در کشور صورت می گیرد که عمده آن ها در بازار داخلی مصرف می شود و تقریبا تمام ذخایر میگو در کشور مدیریت شده است و روند بهره برداری آن با ثبات است.

آخوندی درباره حمایت های سازمان شیلات از بهره برداران گفت: مجوزهای صید توسط سازمان شیلات ارائه می شود و این کار را با توجه به حجم ذخایر، نظارت و کنترل و رعایت دستورالعمل های مدیریت برنامه ریزی انجام می دهد.

مرتبط با این خبر

  • کشاورزی دانش بنیان؛ نجات بخش امنیت غذایی در کشور

  • علمی شدن کشاورزی نتیجه حضور شرکت های دانش بنیان است

  • آزادی بیان بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت چشم گیری داشته

  • راه اندازی پالایشگاه شیر برای اولین بار در فجر امسال

  • برندسازی پوشاک با کیفیت از جشنواره فجر کلید می خورد

  • جمهوری اسلامی ایران بدون ملت ایران اداره نمی شود

  • فساد در اقتصاد ایران سازمان یافته و سیستماتیک نیست

  • پایتخت گردشگری آسیا رونق دوچندان خواهد گرفت

  • مردم باید اثرات پیشرفت علمی را در سفره معیشت خود احساس کنند

  • امروز طیف دشمنان نظام و انقلاب متکثر و متمرکز تصمیم می گیرد