بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی ستاد انتخابات كشور بیان كرد: جانشینان نمایندگان فوت شده در سال 1400 مشخص می شوند

موسوی بیان کرد: جانشینان نمایندگانی که فوت شده اند در انتخابات میان دوره ای مشخص می شوند و نخستین میان دوره ای که در انتخابات سراسری پیش رو داریم، مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 است.

1398/12/18
|
13:14
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص درگذشت دو نماینده منتخب مجلس شورای اسلامی و ساز و کار تعیین نمایندگان جانشین با موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

موسوی در آغاز با اشاره به درگذشت دو تن از نمایندگان منتخب مردم در انتخابات مجلس یازدهم گفت: بر اساس قانون، اگر نماینده ای فوت کرد یا استعفا داد و به هر شکلی از گردونه مجلس خارج شد، وزارت کشور موظف است در نخستین انتخابات میان دوره ای، برای آن حوزه های انتخابیه مجددا انتخابات برگزار کنیم و افراد منتخب آن حوزه را روانه مجلس کنیم.

وی بیان کرد: نخستین میان دوره ای که در انتخابات سراسری پیش رو داریم، مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 است و در کنار آن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز برگزار می شود و در آن زمان برای تهران و آستانه اشرفیه نیز انتخابات میان دور مجلس نیز برگزار می شود.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه آستانه اشرفیه فقط یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد، گفت: 20 فروردین انتخابات دور دوم است و در حوزه هایی برگزار می شود که هیچ کدام از نامزدهای آن حوزه انتخابیه حائز 20 درصد از آراء نشده اند و بنابراین در 11 حوزه که شامل 9 استان می شود، انتخابات در آن زمان برگزار می شود.

وی افزود: شرایط حوزه انتخابی آستانه اشرفیه متفاوت است حداقل باید 80 روز قبل از انتخابات داوطلبان ثبت نام کنند تا بعد از تائید صلاحیت، تبلیغات خود را انجام دهند و در حال حاضر برای 29 فروردین چنین زمانی وجود ندارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی