بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل غرب آسیا بیان كرد: جنگ داخلی و قدرت گرفتن طالبان، از خطرات دو دولت در افغانستان است

پیرمحمد ملازهی درباره خطرات تشکیل دو دولت موازی در افغانستان اظهار کرد: پس از احتمال ایجاد جنگ داخلی در افغانستان، خطر دوم طالبان است زیرا ممکن است آنها از این فرصت استفاده کنند و عملیات های نظامی را در این کشور آغاز کنند.

1398/12/21
|
11:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص تشکیل همزمان دو دولت در افغانستان با پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

پیرمحمد ملازهی در آغاز تشکیل دو دولت در افغانستان را یک موضوع بی سابقه دانست و عنوان کرد: هم عبدالله عبدالله سوگند ریاست جمهوری را یاد کرده و دولت خود را تشکیل داده است و هم اشرف غنی چنین اقدامی را انجام داده است و البته طالبان نیز مدعی قدرت در این کشور هستند. در حقیقت در حال حاضر افغانستان سه دولت اشرف غنی، عبدالله عبدالله و طالبان را به خود می بیند.

وی اشاره کرد: وقتی انتخابات برگزار شد، اشرف غنی با اختلاف نه چندان زیادی پیروز انتخابات شد اما عبدالله عبدالله معتقد است 300 هزار رای تقلبی در صندوق ها ریخته شده است که اگر این تعداد آراء را بردارند، اکثریت آراء متعلق به عبدالله عبدالله است اما کمیسیون برگزاری انتخابات زیر بار این مسئله نرفت و سرانجام اعلام کرد، اشرف غنی برنده انتخابات است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه عبدالله عبدالله با عدم پذیرش نتیجه انتخابات در افغانستان، اقدام به تشکیل دولت موازی در این کشور کرده است، عنوان کرد: آنچه باعث نگرانی است، اگر این دو جریان به صورت سیاسی و از طریق مذاکره نتوانند مشکلات شان را حل و فصل کنند و یک دولت واحد تشکیل دهند، باعث ایجاد درگیری در این کشور می شود. در داخل افغانستان امکان دارد اوضاع از کنترل خارج شود و طرفین که مسلح نیز هستند، یک جنگ داخلی را آغاز کنند و به سرتاسر کشور کشیده می شود.

وی درباره دیگر خطرات تشکیل دو دولت موازی در افغانستان اظهار کرد: پس از احتمال ایجاد جنگ داخلی در افغانستان، خطر دوم طالبان است زیرا ممکن است آنها از این فرصت استفاده کنند و عملیات های نظامی را در این کشور آغاز کنند و با وجود آنکه طالبان با آمریکایی ها به توافق رسیدند اما با دولت افغانستان به توافق نرسیدند. پس از این نیز افغانستان شاهد ایجاد جنگ داخلی بوده که نتیجه آن تشکیل طالبان بوده است و در حال حاضر نیز وضعیت مانند سابق است و اگر طرف های درگیر در افغانستان به توافق نرسند، این خطر وجود دارد که اوضاع از کنترل خارج شود و درگیری بین طرفداران دو طرف ایجاد شود.

ملازهی همچنین یادآور شد: عبدالله عبدالله ابزار زیادی برای تشکیل دولت در اختیار ندارد و در مراسم تحلیفی که برگزار کرد، کشورهای زیادی در آن شرکت نکردند در حالی که در تحلیف اشرف غنی نماینده های بسیاری از کشورها از جمله نماینده سازمان ملل نیز حضور داشت. بنابراین به نظر می رسد اشرف غنی حمایت بیشتری را در سطح منطقه و جهان دارد و عبدالله عبدالله در نهایت به سمت مذاکره می رود زیرا به نظر می رسید این فرد به دنبال سهم گیری در افغانستان است. اشرف غنی نیز پیشنهاد 60 به 40 داده است که مورد قبول و تائید عبدالله عبدالله قرار نگرفته است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی