بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسائل بین الملل بیان كرد: ترامپ از سازمان های جهانی از جمله سازمان بهداشت استفاده ابزاری می کند

شیخ عطار بیان کرد: ترامپ همواره تلاش کرده ساختارهای بین الملل از جمله سازمان بهداشت جهانی را نادیده بگیرد و تنها از آن‌ها به عنوان ابزار استفاده می کند و سعی دارد با قلدری نشان دهد می خواهد حرف جدیدی بزند درحالی‌که حرف تازه ای ندارد.

1399/01/28
|
10:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص قطع کمک های آمریکا به سازمان بهداشت جهانی با دکتر شیخ عطار دیپلمات با سابقه کشور و تحلیلگر مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

شیخ عطار در آغاز با اشاره به شعاری که ترامپ با آن روی کار آمد، گفت: شعار آمریکا اولین است، در انتخابات مورد استفاده ترامپ و طرفدارانش قرار گرفت. این شعار در حقیقت مشروعیت بخشیدن به نظام سلطه آمریکا بود که این شعار پس از جنگ جهانی دوم توسط آمریکا پایه گذاری شد.

وی اشاره کرد: از اواخر قرن نوزدهم که آمریکا به قدرت اقتصادی و علمی دست یافت، شعار اصلی تمام روسای جمهورشان اول بودن آمریکا بود و آن‌ها با حضور در جنگ های جهانی، تلاش کردند اول بودن شان را در جهان جا بیندازند. اصولاً آمریکایی ها به کار چند جانبه و کار از طریق نظام بین الملل به عنوان یک ابزار برای جا انداختن قدرت خودشان نگاه می کنند.

این دیپلمات با سابقه کشور همچنین به تفاوت های ترامپ با روسای جمهور گذشته اشاره کرد و افزود: گذشتگان ظاهر را در اعتقاد به چند جانبه گرایی حفظ می کردند اما در عمل کار خودشان را انجام می دادند اما ترامپ از همان روز نخست اعلام کرد آمریکا اولین است و طرفداران ترامپ نیز همین شعار را می پسندند.

وی بیان کرد: ترامپ همواره تلاش کرده است ساختارهای بین الملل از جمله سازمان بهداشت جهانی را نادیده بگیرد و تنها از آن‌ها به عنوان ابزار استفاده می کند و ترامپ سعی دارد با قلدری نشان دهد می خواهد حرف جدیدی بزند درحالی‌که حرف تازه ای ندارد.

تحلیلگر مسائل بین الملل با تصریح بر اینکه آمریکایی ها به هیچ وجه به چند جانبه گرایی اعتقاد ندارند، عنوان کرد: نخستین هدف آن‌ها تغییر همین ساختارهای جهانی است درحالی‌که این ساختارها همین الآن نیز معیوب هستند اما با این وجود آمریکایی ها قصد دارند سازمان های بین المللی را نیز در اختیار بگیرد. نخستین سازمانی که آن‌ها برنامه‌ریزی کردند سازمان ملل است و حتماً در آینده ای نزدیک با این سازمان درگیر خواهند و مهم‌ترین حربه آن‌ها برای این موضوع قطع کمک های مالی به سازمان ملل است.

وی اضافه کرد: آمریکا در همه سازمان های بین المللی حتی در ناتو بیشتر پول دهنده است و هر زمان که قصد داشته باشد به این سازمان ها فشار بیاورد، تهدید می کند کمک های مالی خود را قطع می کند.

عطار با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی این روزها موضوعیت پیدا کرده است، گفت: رقبای ترامپ اعلام کردند ترامپ نتوانست برای جلوگیری از کرونا برنامه‌ریزی کند و امروز بیشترین تلفات را آمریکا می بیند و به همین جهت ترامپ نیز این مشکل را گردن سازمان بهداشت جهانی انداخته است و کمک های مالی به این سازمان را قطع کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی