بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

معاون اسبق سازمان خصوصی سازی: خصوصی کردن اموری که سی سال دولتی بوده، کار بسیار سختی است

معاون اسبق سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: آزاد شدن شرکت ها و سیاست ها از بند دولتی شدن، بدون تردید بسیار سخت است و شاید بتوان گفت مانند بچه ای است که بخواهند از شیر مادر بگیرند.

1396/03/02
|
12:45
|


برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع آیا خصوصی سازی در ایران موفق بوده است و با حضور دکتر اسماعیل غلامی معاون اسبق سازمان خصوصی سازی روانه آنتن شد.

دکتر اسماعیل غلامی با اشاره به حرکت کشورهای دنیا به سمت خصوصی سازی گفت: یکی از نویسندگان اقتصادی در کتاب عبور از بحران دقیقا بر همین موضوع تاکید کرده است زیرا امتیازاتی که بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به کشورها می دهد، شرط و شروطی دارد و این گونه نیست که این سازمان ها به شرکت ها تسهیلاتی بدهد اما در جهت اهداف خودشان نباشد.

وی افزود: خصوصی سازی راهی بود که باید طی می شد. این هدف گذاری در سنوات گذشته منجر به ابلاغیه مقام معظم رهبری شد و در گام بعد تبدیل به تدوین مقررات و قوانینی در این حوزه شد.
وی با بیان اینکه نزدیک به 30 سال همه امور در اختیار دولت بوده، عنوان داشت: همه افکار در حوزه اقتصاد کاملا دولتی بود و در این میان آزاد شدن شرکت ها و سیاست ها از بند دولتی شدن، بدون تردید بسیار سخت است و شاید بتوان گفت مانند بچه ای است که بخواهند از شیر مادر بگیرند.

معاون اسبق سازمان خصوصی سازی به سنگ اندازی ها در راه خصوصی سازی اشاره کرد و عنوان داشت: خصوصی سازی اساسا در هیچ کشوری کار راحتی نیست؛ نخستین رئیس سازمان خصوصی سازی در آلمان توسط کارگرها ترور شد در حالی که آنجا نظام سرمایه داری حاکم است. پس از آن یک خانم به روی کار آمد و خصوصی سازی در آلمان به سرانجام رسید.

وی افزود: برخی ایراد می گیرند بعد از وگذاری شرکت ها، شاهد تعدیل نیرو بوده ایم اما حقیقت آن است که بسیاری از شرکت ها در زمانی که دولتی بودند، بالاتر از ظرفیت خودشان نیرو در اختیار داشتند. به طور مثال یک شرکت که توان و نیاز آن دو هزار نیرو است، دارای پنج هزار نیرو بود و شرکتی که خصوصی می شود باید به فکر بازدهی باشد و به همین دلیل مجبور است به اندازه نیاز و توان خودش نیرو در اختیار داشته باشد. البته خیلی از این اضافه نیروها به دلیل واگذاری ها است زیرا افراد تا می بینند قرار است به بخش خصوصی واگذار شود، خودشان را در استخدام شرکت قرار می دهند.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی