بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك استاد دانشگاه: مخالفت روسیه با تحریم علیه ایران، ریشه در مخالفت این کشور با هژمونی آمریکا دارد

یک تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: روسیه نسبت به مسئله هژمونی طلبی آمریکایی ها در حوزه منطقه ای و جهانی مخالف است و در این زمینه بین این کشور و جمهوری اسلامی ایران، اشتراک نظر وجود دارد و به همین دلیل مخالف تحریم علیه ایران است.

1399/02/25
|
11:46
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص چالش سیاسی روسیه و آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید یا بازگشت تحریم ها علیه کشور با دکتر رضا سیمبر استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رضا سیمبر با اشاره به سطح بالای روابط ایران و روسیه و همچنین اشتراکات سیاسی، گفت: در کنار روابط سیاسی پایدار بین ایران و روسیه، تنش های مختلفی مابین آمریکایی ها و روس ها به ویژه از زمان بحران اوکراین وجود دارد.

وی با تصریح بر اینکه روسیه به طور کلی نسبت به مسئله هژمونی طلبی آمریکایی ها در حوزه منطقه ای و جهانی مخالف است، افزود: در این زمینه بین این کشور و جمهوری اسلامی ایران، اشتراک نظر وجود دارد و در نتیجه یکی از دلایل مخالفت تحریم ایران، همین موضوع است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه بین المللی در مواجه با کشورهای منطقه از جمله فلسطین اخلاقی برخورد می کند، تأکید کرد: باید یادمان باشد در مورد کنشگران بین المللی، نباید چنین نگاهی داشته باشیم زیرا کشورهای جهان به مسائل، اخلاقی نگاه نمی کنند و بر اساس منافع خود، سیاست هایشان را اتخاذ می کنند.

وی یادآور شد: نگاه به روسیه باید همراه با مراقبت باشد زیرا اگر به تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل نگاه کنیم، شاهد هستیم بارها روس ها و چینی ها ایران را تنها گذاشته اند. در حقیقت ممکن است به دلیل بده بستان هایی که ابرقدرت ها با یکدیگر دارند، تصمیم گیری های متفاوتی داشته باشند.

سیمبر در رابطه با تصمیم روسیه متذکر شد: نباید به رای روس ها برای وتو کردن و مخالفت با نظر آمریکایی ها دلخوشی داشته باشیم، اساساً در عرصه سیاست بین الملل هیچ امری قطعیت ندارد. دنیا محل حقوق و اخلاق بین الملل نیست که فکر کنیم کشورها بر اساس ارزش های انسانی عمل می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی