بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران: افزایش سن ازدواج عامل اصلی کاهش جمعیت است

عباسی شوازی گفت: در کشورهایی که تاحدودی خانواده محور هستند، افزایش سن ازدواج سبب شده میزان باروری کاهش پیدا کند.

1399/02/31
|
09:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص 30 اردیبهشت ماه؛ روز ملی جمعیت با دکتر محمدجلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران و رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عباسی شوازی جمعیت را از موضوعات و مسائل استراتژیک کشور دانست و تأکید کرد: همه مسئولان و کارشناسان باید یکی از دغدغه‌های خود را رصد تحولات جمعیتی و برنامه‌ریزی برای اجرای سیاست‌های درست در این حوزه قرار دهند تا بتوانیم یک جمعیت مستمر و پایدار و با رشد قابل توجه داشته باشیم.

وی به سیاست‌های جمعیتی در دهه‌های گذشته اشاره کرد و افزود: در گذشته، رشد جمعیت کشور بالا بود و جامعه به این نتیجه رسید که نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای خود باشد و به همین جهت رشد جمعیت را کاهش دادند.

استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران در عین حال به تحولات کشور در دو دهه گذشته اشاره کرد و گفت: افزایش سطح سواد، بهبود وضعیت بهداشتی و شرایط اجتماعی باعث شده است، بقاء کودکان افزایش یابد و افراد به این نتیجه رسیدند نیازی نیست هفت فرزند به دنیا بیاورند تا به عنوان مثال حداقل سه فرزند زنده بماند و در واقع به این دلیل، تمایل فرزند آوری کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین به تغییر شرایط جامعه اشاره کرد و افزود: دختران قبلا عموما در خانه می‌ماندند اما امروز تحصیل کرده هستند و بیشتر وقت‌شان را به تحصیل می‌پردازند و تمایل به ازدواج کاهش پیدا کرده و بیشتر علاقه به کارهای بیرون از منزل دارند.

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران با بیان اینکه مجموعه تحولات جمعیتی و اجتماعی باعث شده است، تقاضا برای فرزند آوری کاهش پیدا کند، عنوان کرد: البته خانواده‌ها علاقه مند هستند بین دو تا سه فرزند به دنیا بیاورند اما موانعی در این زمینه وجود دارد. امروز باید به دنبال این باشیم که چگونه به خانواده‌ها کمک کنیم تا تعداد فرزندان بیشتری به دنیا بیاورند.

وی از ضرورت تأکید و توجه به ازدواج گفت و اظهار کرد: در آسیای جنوب شرقی و جنوب اروپا مانند ایتالیا که تا حدودی خانواده محور هستنند، افزایش سن ازدواج سبب شده، میزان باروری کاهش پیدا کند و در واقع یکی از عوامل اصلی در کاهش باروری در ایران، افزایش سن ازدواج است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی