بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس حوزه مسكن: رکود تورمی شدید، عامل گرانی مسکن است

فرشید ایلاتی با بیان اینکه رشد نقدینگی از ابتدای دولت بالای 250 درصد بوده است، گفت: دوره‌های رکود تورمی همیشه وجود داشته اما در دوره جدیدی که در آن حضور داریم، شاهد شدیدترین رکود تورمی تاریخ کشور هستیم.

1399/03/08
|
12:21

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص گزارش بانک مرکزی درباره افزایش 300 درصدی قیمت مسکن در دو ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با مهندس فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرشید ایلاتی با اشاره به افزایش قیمت شدید مسکن در ابتدای سال جاری نسبت به سال گذشته گفت: دلایل این موضوع متنوع است و بخشی از آن مربوط به خارج از حوزه مسکن است و به سیاست‌های پولی در کشور بستگی دارد.

وی به وضعیت نقدینگی اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش بانک مرکزی، در انتهای اسفند سال گذشته، نزدیک به 2 هزار و 400 هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور تولید شده است. این رشد نقدینگی از ابتدای دولت بالای 250 درصد بوده است و طبیعتاً این نقدینگی سرگردان در صورتی که به درستی هدایت نشود، وارد بازارهایی مانند مسکن، ارز، طلا و خودرو می‌شود و شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

این کارشناس حوزه مسکن شرایط موجود کشور را رکود تورمی دانست و اظهار کرد: این شرایط به صورت دوره‌های سینوسی تکرار شده است و در50 سال گذشته دوره‌های رکود تورمی را شاهد بوده‌ایم و این دوره آخر که در آن حضور داریم، شدیدترین دوره رکود تورمی در تاریخ کشور است و اثرات منفی و تورم‌زای آن در حوزه مسکن برای مردم بیشتر قابل لمس است.

وی با اذعان به اینکه در حوزه نقدینگی، بانک مرکزی و دولت برنامه‌ای ارائه نکرده است، گفت: دولت باید کاری کند تا این نقدینگی به جای آنکه وارد بازارهای مخرب شود، وارد حوزه‌های تولیدی شود.

ایلاتی یادآور شد: امسال به نام جهش تولید نامگذاری شده است و سال گذشته نیز رونق تولید نام گذاری شده بود؛ بزرگ‌ترین و بهترین حمایت از تولید جلوگیری از فعالیت‌های غیر مولد است یعنی باید جلوی دلالی در کشور گرفته شود. تا زمانی که سودهای بادآورده در حوزه‌های مختلف مانند مسکن و یا دیگر بخش‌ها با کمترین زحمت و بدون مالیات وجود دارد، شاهد تورم و افزایش قیمت در همه بخش‌ها از جمله مسکن خواهیم بود.

وی ضمن اشاره به روی کار آمدن مجلس یازدهم اظهار کرد: خیلی از نمایندگان مجلس جدید که کارشناس اقتصادی نیز هستند، اعلام کرده‌اند موضوع مالیات بر عایدی مسکن را در دستور کار قرار خواهند داد. در مجالس گذشته دو بار این موضوع در دستور کار کمیسیون و صحن علنی مجلس قرار گرفت اما به دلیل وجود برخی جریانات، موضوع مالیات بر عایدی مسکن رد شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی