بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سفیر اسبق ایران در افغانستان: گزارش‌های افغانستان درباره حادثه غرق شدن تعدادی از شهروندان این کشور متناقض است

ابوالفضل ظهره‌وند به مذاکرات نمایندگان ایران و افغانستان درباره حادثه غرق شدن تعدادی از شهروندان افغانستانی اشاره و اظهار کرد: تاکنون گزارش‌هایی که افغانستان درباره این حادثه ارائه داده، متناقض است.

1399/03/08
|
13:29

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص دیدار نماینده ایران با عبدالله در خاک افغانستان با ابوالفضل ظهره‌وند سفیر اسبق ایران در افغانستان به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

ابوالفضل ظهره‌وند درباره ماجرای غرق شدن تعدادی از اهالی افغانستان در مرز با ایران گفت: آنچه شنیده شده است ادعاهایی بوده که طرف‌های افغانی مطرح کرده‌اند اما بر اساس مختصات محل وقوع، تناقضات زیاد است و آنچه بیشتر استمشاق می‌شود، بوی ساختگی بودن موضوع است.

وی افزود: بر اساس برخی ادعاها گفته می‌شود مسافران افغانی را داخل رودخانه انداخته‌اند و در جای دیگر عنوان کردند، مرزبانان افغان‌ها را مجبور کردند بازگردند و در مسیر بازگشت، غرق شده‌اند. همچنین محلی را که به عنوان محل وقوع حادثه غرق شدن افغان‌ها مطرح کردند با مرزبانی فاصله زیادی دارد.

سفیر اسبق ایران در افغانستان به سوابق این‌گونه مسائل اشاره و اظهار کرد: تاکنون مسئله مشابهی اتفاق نیفتاده است و همیشه مرزبانان ایرانی بر اساس قوانین نسبت به اتباع غیر قانونی عمل کرده‌اند. امروز در داخل کشور نیز میزبان بیش از دو میلیون افغانی هستیم و بیش از نیمی مردم افغانستان سابقه حضور در خاک کشورمان را دارند.

وی از ورود صدها نفر از مردم افغانستان به صورت قاچاقی در شبانه روز به داخل کشور خبر داد و گفت: 920 کیلومتر مرز مشترک ایران و افغانستان است و هر روز شاهد ورود قاچاقی افرادی از این کشور هستیم.

ظهره‌وند از تفاوت مرزبانی ایران و دیگر کشورها گفت و بیان کرد: در مرز ترکیه سربازان ترکیه‌ای برای ورود قاچاقی دستور تیر دارند درحالی‌که مرزبانان ایرانی چنین کاری نمی‌کنند. ایران حتی در زمانی که درگیر جنگ بود هم میزبان برادران افغانی خود بود و هیچ‌گاه مهاجرینی که از این کشور وارد خاک ایران می‌شدند را در اردوگاه نگه نداشتیم و امروز آن‌‌ها در جای جای ایران به صورت پراکنده زندگی می‌کنند.

وی به مذاکرات نمایندگان ایران و افغانستان درباره حادثه غرق شدن تعدادی از شهروندان افغانستان اظهار کرد: مذاکرات در سطح معاون وزیر صورت می‌گیرد و تاکنون گزارش‌هایی که افغانستان درباره این حادثه ارائه داده، متناقض است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی