بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل آمریكا: نژاد پرستی بخشی از هویت آمریکا است

یک کارشناس مسائل آمریکا عنوان کرد: رفتار ترامپ در برخورد با نژاد پرستان بسیار حساب شده است زیرا اکثر طرفداران ترامپ، سفیدپوستان نژادپرست هستند و به این شکل قصد دارد آن‌ها رابه پای صندوق بکشاند.

1399/03/14
|
15:04

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص ادامه اعتراضات در آمریکا و اعلام جنگ ترامپ علیه سیاه‌پوستان با دکتر علیرضا رضاخواه کارشناس مسائل آمریکا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا رضاخواه با بیان اینکه مباحث نژاد پرستی، یک مسئله ریشه دار، تاریخی و حتی بخشی از هویت فرهنگی آمریکا است، گفت: از همان روزهای نخست شکل گیری آمریکا، سیاه پوستان به عنوان برده از آفریقا به قاره آمریکا آمدند و به عنوان نیروی کار و جنگ داخلی مورد بهره برداری قرار گرفتند.

وی با اشاره به جنبش «زندگی سیاهان مهم است» در آمریکا، اظهار کرد: این جنبش در زمان اوباما شکل گرفت زیرا گمان می‌رفت با آمدن اوباما به کاخ سفید، شرایط نژاد پرستی تغییر می‌کند اما حقیقت همانی است که یک استاد دانشگاه آمریکا مطرح کرد که سیاهان در هر دوره‌ای تلاش می‌کنند تا شرایط را تغییر دهند اما شکست خورده‌اند و باز تلاش می‌کنند تا دفعه بعد بهتر شکست بخورند!

این کارشناس مسائل آمریکا، نژاد پرستی را بخشی از هویت فرهنگی آمریکا دانست و عنوان کرد: رفتار ترامپ در برخورد با نژاد پرستان بسیار حساب شده است زیرا اکثر طرفداران ترامپ، سفیدپوستان نژاد پرست آمریکا هستند و به این شکل قصد دارد آن‌ها رابه پای صندوق بکشاند. از سوی دیگر تلاش می‌کند سرمایه دارهای دموکراتی که روی رای سیاه پوستان حساب باز کرده‌اند، تحقیر کند.

وی افزود: بخشی از شرایط امروز آمریکا، تبعات و ریشه‌های سیاسی دارد. هرچی به انتخابات آمریکا نزدیک شویم، می‌توانیم به حوادث، یک پیوست انتخاباتی داشته باشیم اما در هر صورت واقعیت این است جامعه آمریکا درگیر مسئله نژادی است و از نظر پلیس آمریکا، سیاه پوستان مجرم هستند و در حقیقت این یک کُد دستوری در میان پلیس‌های آمریکا است.

رضا خواه با بیان اینکه نژاد پرستی در آمریکا فقط علیه سیاه پوستان نیست، اظهار کرد: نژاد پرستی و رفتار تبعیض آمیز علیه مسلمانان هم وجود دارد یعنی فرد مسلمان به صورت طبیعی در آمریکا به صورت بالقوه مظنون و مورد اتهام است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. این نوع رفتارهای نژاد پرستانه باعث ناراحتی و عصبانیت بخش قابل توجهی از مردم آمریکا شده است.

وی به واکنش دموکرات‌ها اشاره کرد و گفت: افراد شاخص این طیف سیاسی از جمله جو بایدن، نانسی پلوسی و فرماندار نیویورک مواضع نرم تری دارند چون آن‌ها نیازمند رای سیاه پوستان هستند و از سوی دیگر محبوبیت جو بایدن زیاد نیست و به همین جهت آن‌ها تلاش خواهند کرد از این شرایط استفاده کنند و نوع سیاست ورزی‌های ترامپ را مسئول این شرایط معرفی کرده‌اند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی