بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عزم مجلس بر تحول؛ شفافیت آراء اول صف

متفکرآزاد گفت: عزم مجلس این است که تحول را از خود شروع کند و بخشی از این تحول شفافیت است.

1399/03/19
|
12:30
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس با روح الله متفکر آزاد نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

روح الله متفکر آزاد درباره شفافیت و اهمیت آن گفت: مطالبه مردم در سال های اخیر در حوزه شفافیت بوده است و این یک مطالبه به جا و به حقی است. واقعیت این است آنچه می تواند در برابر فساد، جامعه را مصون کند و امکان نقد و بررسی بدون حاشیه را مهیا کند، شفافیت است.

وی با اشاره به اینکه مسئله شفافیت، در دنیا نیز مورد توجه قرار گرفته و به آن عمل می شود، عنوان کرد: در تفکر اسلامی و ایرانی شفافیت بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است. امیرالمومنین (ع) وقتی حاکم شدند، به صورت شفاف تمام دارایی خود را اعلام و همه نظرات شان را خیلی شفاف به مردم اعلام می کردند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی شفافیت را یکی از ارکان حاکمیت دانست و درباره رویکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به موضوع شفافیت آرا اظهار کرد: اکثر نمایندگان با یک انگیزه وارد مجلس شدند و طرح شفافیت آراء را اعلام کرده‌اند و در این راستا بیش از 170 نفر از نمایندگان آن را امضا کردند و باقی نمایندگان نیز اعلام کرده‌اند قصد دارند این طرح را امضا کنند.

وی تصریح کرد: عزم مجلس این است که تحول را از خود شروع کند و بخشی از این تحول شفافیت است زیرا اگر این شفافیت در تمام حوزه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی رخ دهد، حتماً مقوله فساد در کشور ریشه کن خواهد شد.

متفکر آزاد شفافیت را سبب اعتماد بیشتر مردم به حاکمیت دانست و عنوان کرد: مسئله‌ای که در این زمینه مورد اهمیت است، تمرکز بر وظیفه نظارتی بیش از تقنین توسط نمایندگان مجلس است. قطعاً به تقنین یعنی تصویب قانون نیاز داریم اما تورم قانون گذاری در حال حاضر وجود دارد و حتی در برخی از بخش ها قوانین خوبی نیز مصوب شده است اما در حوزه اجرا با مشکل مواجه شده ایم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نظارت بر حوزه اجرا و سایر بخش ها را اولویت مجلس یازدهم دانست و گفت: یکی از ابزارهای جدی، محکم و مؤثر مجلس برای نظارت، تحقیق و تفحص های این قوه با هدف اصلاح وضعیت و ارائه راه حل برای مشکلات است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی