بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سعداله زارعی: امروز "خروج امریکا" با حیثیت مردم عراق گره خورده است

سعدالله زارعی معتقد است بر خلاف تحلیل آمریکایی ها، خروج آن‌ها از عراق تبدیل به یک موضوع حیثیتی برای ملت عراق شده است.

1399/03/20
|
10:50

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص مذاکرات راهبردی عراق با آمریکا و نادیده گرفتن خواسته های حشدالشعبی با دکتر سعدالله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سعدالله زارعی با اشاره به مصوبه پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای نظامی بیگانه از این کشور، گفت: منظور این مصوبه به طور خاص نیروهای آمریکایی هستند زیرا عملاً غیر از آمریکایی ها کشور دیگری در عراق نیرو ندارد.

وی با بیان اینکه آنچه به طور واقعی در دستور کار مقامات عراقی قرار دارد، مسئله خروج آمریکا و چگونگی مدیریت این اقدام است، اظهار کرد: البته از همان زمان که این مصوبه به تصویب رسید، آمریکایی ها در صدد بودند با طرح یک بسته اقتصادی، سیاسی و امنیتی مسئله خروج از عراق را در ذیل مذاکره قرار دهند و آن را عملاً به حاشیه ببرند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا تشریح کرد: آمریکایی ها یک‌سری مشوق های اقتصادی را برای عراق مطرح کردند و این مشوق ها به گونه ای تنظیم شده که طرف عراقی باید امتیاز دهد و این امتیاز در حوزه امنیتی است.

وی درباره روند این مذاکرات اظهار کرد: بر خلاف تحلیلی که آمریکایی ها دارند، مسئله خروج آمریکا، یک خواسته ملی در عراق است و به خاطر عملکردی که نظامیان آمریکایی در صحنه عراق داشتند، مسئله خروج آن‌ها از این کشور تبدیل به یک موضوع حیثیتی برای ملت عراق شده است. وقتی آمریکایی ها در فرودگاه فرد شماره ی حشدالشعبی را به همراه سردار سلیمانی به شهادت می رسانند، عراقی ها متوجه می شوند آمریکایی ها نمی توانند ضامن امنیت باشند بلکه خودشان تبدیل به عنصر اخلال در امنیت شده‌اند.

زارعی با تصریح بر اینکه فشارهایی که آمریکایی ها در حال وارد آوردن فشار به دولت عراق هستند عنوان کرد: البته آمریکایی ها ممکن است در صدد خرید زمان باشند یعنی از دولت عراق مهلت یک ساله برای خروج خود بخواهند. پس از اخذ زمان، خروج خود را در پیچ و تاپ حوادث آینده بیندازند و بتوانند مسئله اصلی را به حاشیه ببرند.

وی با بیان اینکه آمریکایی علاقمند هستند هیئت عراقی منفعل و از حضور نیروهای مقاومت خالی باشد، گفت: بر اساس مشاهدات، مذاکرات در سطح معاونین وزرا در روز چهارشنبه دنبال خواهد شد و هیئت مذاکره کننده بیشتر فنی و کارشناسی محسوب می شود و بنابراین هیئت هایی که از آمریکا و عراق قرار است با یکدیگر مذاکره کنند، تصمیم گیرنده نیستند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی