بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

همیشه پای عربها در میان است؛ مخالفان در لیبی جنگی نیابتی راه انداختند

جعفر قنادباشی جنگ لیبی را نیابتی توصیف کرد وگفت: مجموعه کشورها «حفتر» را حمایت می کنند که شامل کشورهای مرتجع منطقه هستند.

1399/03/20
|
15:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص جنگ داخلی در لیبی و تبدیل این کشور به عرصه ای برای جنگ های نیابتی با جعفر قنادباشی کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

جعفر قنادباشی با اشاره به درگیری های داخلی در لیبی پس از سرنگونی گفت: در پایتخت لیبی دولتی به نام دولت وفاق ملی سر کار است و این دولت دست ساخته روندی است که سازمان ملل برای دولت سازی در این کشور پس از معمر قذافی دنبال کرد. البته رئیس دولت برای استقرار در پایتخت مشکل داشت اما با حمایت گروه های محلی و اسلامی که گرایشات اخوانی دارند، تشکیل شد. هر چند در ابتدا این گروه ها رئیس دولت را قبول نداشتند اما در برابر نیروهای «حفتر» در شرق این کشور با او متحد شده‌اند.

وی به شرق لیبی و حضور «حفتر» اشاره کرد و گفت: این فرد حدود چهار سال پیش ارتشی را از مجموعه گروه های داخلی آن منطقه و برخی نیروهای خارجی ایجاد کرد و نام آن را ارتش ملی گذاشت درحالی‌که ارتش ملی نبود. این فرد و ارتشی که ساخت، به شاخه ای نظامی تبدیل شد و پارلمانی نیز تشکیل داد.

وی افزود: دومین پارلمان انتخاباتی بعد از معمر قذافی توسط حفتر تشکیل شد اما به دلیل آنکه در بین مردم جایگاهی نداشت، ناگزیر به نزدیک مرز مصر رفت و در یک شهر کوچک این پارلمان برقرار شد و بر عکس پارلمان نخست که گرایشات اخوانی داشت، گرایشات سکولار دارد. این پارلمان به حدی از مردم دور است که جلسات خود را در روزهای نخست در کشتی در دریای مدیترانه برگزار می کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی ضمن اشاره به جنگ های محلی در 10 سال گذشته، عنوان کرد: از یک سال پیش با حضور حفتر، جنگی طولانی و گسترده را شاهد بوده ایم. آن ‌ها سال گذشته عملیاتی را آغاز و اعلام کردند، ظرف دو هفته پایتخت یعنی طرابلس را تسخیر و یک دولت جدید ایجاد می کنند.

وی جنگ موجود در لیبی را یک جنگنیابتی توصیف کرد و گفت: مجموعه ای از کشورها حفتر را حمایت می کنند که شامل کشورهای مرتجع منطقه مانند عربستان و امارات می شوند و هزینه های نظامی آن ‌ها را تأمین می کنند. در مقابل، ترکیه و ایتالیا، سراج رئیس دولت لیبی را حمایت می کنند و در سه ماه گذشته ترک ها بسیار جدی در صحنه لیبی حاضر شده ‌اند و ولت وفاق ملی در غرب موفقیت های تازه ای دبه دست آورده است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی