بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند

بهشتی‌پور با تصریح بر اینکه آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند، اظهار کرد: در حقیقت آمریکا با خروج از برجام چنین حقی را از خود سلب کرد و نمی‌تواند در حقوق بین‌الملل چنین ادعایی کند.

1399/03/22
|
13:47
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص اختلاف نظر چین و روسیه با آمریکا در خصوص مکانیزم ماشه در توافق هسته‌ای با بهشتی‌پور کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

بهشتی‌پور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها از شورای امنیت درخواست فعال کردن مکانیزم ماشه را کرده‌اند، گفت: از سوی مقابل وزرای خارجه روسیه و چین اعلام کردند چون آمریکایی‌ها از برجام خارج شده اند، حق ندارند از شورای امنیت بخواهند مکانیزم ماشه را فعال کنند.

وی درباره نیت آمریکایی‌ها از طرح این موضوع اظهار کرد: آمریکایی‌ها قصد دارند بین برجام و قطعنامه 2231 جدایی قائل شوند و آن‌ها را دو سند جدا بدانند درحالی‌که قطعنامه 2231 برجام را ذیل قطعنامه قرار داده است و حتی یک کلمه از آن نیز کاسته نشده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با تصریح بر اینکه قطعنامه 2231 عیناً برجام را پذیرفته است و آمریکا نمی‌تواند بخشی از آن را قبول کند و بخش دیگر را نپذیرد، عنوان کرد: کشورها یا تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را می‌پذیرند و یا تمام آن را رد می کنند و نمی‌توانند بخشی از آن را نپذیرند و بخش دیگری را بپذیرند.

وی با یادآوری این موضوع که ایالات متحده آمریکا به قطعنامه 2231 شورای امنیت رای داده است، عنوان کرد: آمریکا در اقدام نابخردانه در اردیبهشت سال 98 از برجام خارج شد و فکر کرد ایران ظرف شش ماه تمام خواسته‌های آمریکا را می‌پذیرد. آمریکایی‌ها وقتی مشاهده کردند دو سال از خروج آن‌ها از برجام گذشته است و به اهدافی که می‌خواستند، نرسیدند، حالا قصد دارند ایران را زیر فصل هفت شورای امنیت ببرند و در واقع مکانیزم ماشه را اجرا کنند.

وی با تصریح بر اینکه آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند، اظهار کرد: در حقیقت آمریکا با خروج از برجام چنین حقی را از خود سلب کرد و نمی تواند در حقوق بین الملل چنین ادعایی کند.

بهشتی پور بیان کرد: اگر قرار است کشوری از طرف‌های برجام مکانیزم ماشه را اجرا کنند فقط توسط چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و یا آلمان خواهد بود که این کشورها نیز موافق چنین حرکتی نیستند زیرا می‌دانند این اقدام موجب می شود ایران پروتکل الحاقی «ان پی تی» را کنار بگذارد و یا حتی از خود «ان پی تی» خارج شود.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا نمی‌تواند دیدگاه خود را به کشورهای دیگر عضو برجام مانند چین و روسیه، تحمیل کند، اظهار کرد: باید دید انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها تا چه میزان به سیاست‌های آمریکا تن می‌دهند و آیا آن‌‌ها اشتباهی که آمریکایی‌ها مرتکب می شوند تن خواهند داد؟

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی