بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

گرانی خودرو، معلول برهم خوردن عرضه و تقاضاست

کارشناس خودرو گفت:خودروسازان در سال96 یک میلیون و500هزار خودرو تولید کردند اما سال گذشته این روند بسیار کاهش یافت و باوجود تقاضای زیاد، عرضه به شدت کاهش پیدا کرد.

1399/04/02
|
16:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص افزایش قیمت خودرو در بازار با مهندس حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کریمی درباره علت گرانی و وضعیت بازار خودرو گفت: در چند سال گذشته اتفاقاتی در اقتصاد کشور رخ داده است که نتیجه این اتفاقات در قالب تورم هیچ کالایی را بی نصیب نگذاشته است و امروز هر کالایی را در بازار مشاهده می کنید شاهد هستید روند افزایشی دارد که به عنوان مثال می توان به لوزام خانگی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: ریشه آشفتگی در بازار خودرو دلایل عمده دارد؛ یک دلیل مربوط به عوامل عمومی است یعنی شرایط اقتصادی مملکت نامناسب است و درآمدهای ارزی به شدت کاهش پیدا کرده و اساساً اقتصاد ایران دچار یک آشفتگی است. ارتباط کشور با خارج از مرزها قطع است و سرمایه های خارجی به داخل کشور نمی آید و همچنین درآمدهای ارزی نیز به شدت کاهش پیدا کرده و این شرایط سبب ایجاد تورم شده است.

این کارشناس صنعت خودرو به وضعیت بازار خودرو اشاره کرد و گفت: خودرو علاوه بر اینکه تحت تأثیر تورم عمومی کشور است، تحت تأثیر عوامل خاصی دارای تورم و گرانی است. در حال حاضر توان تولید در شرکت های خودروساز در مقایسه با سال 96 که سال معمولی برای خودرو کشور بود، بسیار کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: خودروسازان کشور در سال 96 یک میلیون و 500 هزار خودرو تولید کردند اما طی سال گذشته این روند بسیار کاهش پیدا کرده است و درواقع با وجود تقاضای زیاد، عرضه به شدت کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر شاهد وجود تورم بخشی در صنعت خودرو نیز هستیم. نهاده های تولید خودرو در مقایسه با تورم کل کشور، از تورم بالاتری برخوردار است.

کریمی در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود ثبات قیمت خودرو در کارخانه، شاهد افزایش آن در بازار هستیم، گفت: دلیل این موضوع کاهش توان عرضه خودرو است و هنگامی که این اتفاق رخ دهد، تعداد متقاضیان در برابر عرضه افزایش چشمگیر پیدا می کند و طبیعتاً یک رقابتی برای دستیابی به خودرویی با قیمت کارخانه ایجاد می شود. در این شرایط، قیمت کارخانه نیز ثابت مانده است و با قیمت بازار فاصله دارد و این مسائل سبب تورم قیمت خودرو در کف بازار می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی