بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی: قانون نظارت بر رفتار نمایندگان دارای ابهامات جدی است

حجت الاسلام والمسلمین حسن نوروزی از وجود ابهامات جدی در قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت و بیان کرد: در این قانون یکی از موارد رسیدگی را انجام رفتار خلاف ‌شأن نمایندگی عنوان کرده است درحالیکه این مسئله بین نمایندگان متفاوت است.

1399/04/05
|
13:34

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص ایرادات وارد به قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با حجت الاسلام والمسلمین حسن نوروزی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن نوروزی به اشکالات قانون نظارت بر رفتار نمایدگان مجلس اشاره کرد و گفت: اعضای این هیئت شامل یکی از نواب رئیس، یکی از اعضای کمیسیون اصل 90، یک نفر از کمیسیون حقوقی و قضایی و چهار نفر از سایر نمایندگان است و این افراد باید از خود مجلس رأی بیاورند.

وی افزود: وقتی افراد از کمیسیون معرفی می‌شوند دیگر نیازی به رای مجلس نیست زیرا از خود کمیسیون معرفی شده‌اند و تنها همان چهار نماینده که از سایر نمایندگان هستند باید توسط مجلس و در فرآیند رأی‌گیری انتخاب شوند. همچنین در این قانون آمده است ملاک انتخاب، رأی اکثریت مطلق نمایندگان حاضر در مجلس اما با این حال در مجلس دهم شاهد این اتفاق نبودیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به دیگر اشکالات این قانون اشاره و اظهار کرد: در این قانون آمده است، تعقیب کیفری نماینده مانع رسیدگی به تخلف او در هیئت رسیدگی نیست که این مسئله درست نیست. در واقع هیئت باید رسیدگی به تخلف احتمالی نماینده را انجام دهد و در صورت وجود تخلف کیفری به قوه قضائیه معرفی شود.

وی همچنین از وجود ابهامات جدی در قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت و بیان کرد: در این قانون یکی از موارد رسیدگی را انجام رفتار خلاف شأن نمایندگی عنوان کرده است در حالی که این مسئله بین نمایندگان متفاوت است؛ زیرا نمایندگان روحانی یا نمایندگان حوزه حقوقی و قضایی برخی رفتارها را دور از ‌شأن نمایندگی می‌دانند در حالی که از نظر سایر نمایندگان خلاف‌شان نیست.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی