بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

اجماع گروه های فلسطینی در مقابله با "معامله قرن"

کارشناس غرب آسیا درباره وضعیت فلسطین اشغالی و جبهه مقاومت مقابل طرح معامله قرن گفت: تمام احزاب و گروه های فلسطینی مخالف معامله قرن هستند.

1399/04/09
|
09:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تحولات فلسطین و شمارش معکوس برای الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی با دکتر سید هادی سید افقهی کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید هادی سید افقهی آخرین تحولات سیاسی و میدانی در عرصه فلسطین را تشریح کرد و گفت: یکی از تیترهای بارز تحولات داخلی در سرزمین های اشغالی پیش گرفتن روند بحران خیز توسط نتانیاهو نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی است. نخست ‌وزیر این رژیم بر الحاق بخشی از سرزمین های کرانه غربی که در اختیار محمود عباس رئیس گروه خودگردان است، تکیه دارد و این گزینه در معامله قرن آورده شده است.

وی در عین حال افزود: مناقضات و نظرات ضد و نقیض فراوانی را از داخل رژیم صهیونیستی و حتی از آمریکا می شنویم. ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال حاضر درگیر سه مسئله عمده تظاهرات عدالتخواهان، کرونا و انتخابات در این کشور است و توصیه کرده است فعلاً مسئله الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی مسکوت بماند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه دبیر کل سازمان ملل و فرانسوی ها و انگلیسی ها هشدار جدی به رژیم صهیونیستی داده‌اند که اگر این کار انجام شود، کل منطقه تحت تأثیر قرار می گیرد، گفت: در داخل فلسطین اشغالی این بگو و مگو بین حزب گانتس (سفید و آبی) و حزب نتانیاهو بر جزئیات این طرح وجود دارد.

وی افزود: حزب گانتس ادعا می کند نتانیاهو با اجرای مفادی از معامله قرن قصد دارد شانس خود را در انتخابات آینده بالا ببرد و از محاکمه ای که به دلیل پرونده های مالی در انتظار او قرار دارد، فرار کند.

سید افقهی درباره وضعیت در داخل فلسطین اشغالی و جبهه مقاومت مقابل طرح معامله قرن و الحاق کرانه باختری به رژیم صهیونیستی گفت: تمام احزاب و گروه های فلسطینی چه جبهه مقاومت و چه محمود عباس مخالف معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل هستند و این موضوع یکی از مسائلی است که همه گروه های سیاسی با هم اجماع دارند.

این کارشناس مسائل بین المللی قاطع ترین موضع در قبال معامله قرن را متعلق به گروه های جهادی دانست و عنوان کرد: آن‌ها اعلام کردند خواهند جنگید و اجازه اجرای معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل را نخواهند داد که در رأس آن حماس و سازمان جهاد اسلامی قرار دارند و عقبه این موضع گیری محور مقاومت و در رأس آن ایران قرار دارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی