بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیركل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی قوه قضائیه: ارتقاء شفافیت و استفاده از سامانه‌های الکترونیک،راهبردهای قوه قضائیه برای پیشگیری از فساد

رضا مسعودی فر گفت: پاسخگویی، ارتقاء شفافیت و استفاده از سامانه‌های الکترونیک از جمله راهبردهایی هستند که در طرح تحول قوه قضائیه در حوزه پیشگیری آمده است و همه این موارد و راهبردها در این جهت است تا جرم خصوصاً جرم اقتصادی اتفاق نیفتد.

1399/04/11
|
15:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص مبارزه با مفاسد قضایی در دستگاه قضایی با دکتر رضا مسعودی فر مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی قوه قضائیه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مسعودی فر با بیان اینکه پیشگیری و مبارزه با فساد در دستگاه قضا مورد توجه قرار دارد، در خصوص متواری شدن برخی از متهمین گفت: وقتی پرونده در دادسراها و دادگاه‌های ویژه اقتصادی یا کیفری مطرح می‌شود، قاضی مربوطه اگر تشخیص دهد نیاز به ممنوع الخروج کردن متهم یا متهمین است، قطعاً این کار را انجام می‌دهد و قانون اجازه این کار را داده است.

وی درباره فعالیت اداره کل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی قوه قضائیه اظهار کرد: اقدامات مربوط به این اداره کل، مربوط به مرحله قبل از وقوع جرایم است یعنی یکسری تدابیر و اقدامات صورت می‌گیرد تا اساساً جرمی اتفاق نیفتد و نتیجتاً نیاز به برخورد و یا ممنوع الخروج کردن کسی نباشد.

مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی قوه قضائیه ضمن اشاره به طرح تحول در حوزه پیشگیری عنوان کرد: در این راستا برنامه‌ای تحت عنوان ساز و کار مشارکت قوه قضائیه در پیشگیری از فساد اقتصادی و اداری تدوین شد و این برنامه 12 راهبرد و 127 برنامه دارد.

وی افزود: پاسخگویی، ارتقاء شفافیت و استفاده از سامانه‌های الکترونیک از جمله راهبردهایی هستند که در طرح تحول قوه قضائیه در حوزه پیشگیری آمده است و همه این موارد و راهبردها در این جهت است تا جرم، خصوصاً جرم اقتصادی اتفاق نیفتد. طبیعتاً در صورت وقوع جرم، دادگاه‌ها و دادسراهای مربوطه در کنار جمع آوری ادله و انجام تحقیقات، در صورت تشخیص، موضوع ممنوع الخروجی را نیز مطرح می‌کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی