بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس كمیسیون و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی: مجلس دولت را به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ملزم خواهد کرد

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری گفت: در دومین جلسه کمیسیون امنیت ملی، به اتفاق آراء توافق کردیم، با ارائه طرحی به مجلس، دولت ملزم شود اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

1399/04/12
|
12:41

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص نظارت بر برجام در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام والسلمین مجتبی ذوالنوری با بیان اینکه برجام هم حقوق و هم تکالیفی برای ایران دیده است، گفت: از بعد تکالیف همه آنچه تعیین شده بود توسط جمهوری اسلامی ایران اجرا شده است و کسی نمی‌تواند از این منظر، خُرده ای به دولت بگیرد که بخشی از برجام را اجرا نکرده است.

وی در خصوص حقوق ایران از برجام اظهار کرد: متأسفانه حقوق ایران در برجام محقق نشده است و موارد متعددی وجود دارد که ایران باید از آن‌ ها بهره ببرد اما روی زمین مانده است؛ بر اساس گفته‌های رئیس جمهور قرار بود تحریم ها بلافاصله پس از امضای برجام برداشته شود تحریم های جدیدی اعمال شد و حتی در حال حاضر حجم تحریم ها از قبل از برجام بیشتر است.

رئیس کمیسیون و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطع نامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد: بر اساس این قطع‌نامه در مهر ماه تحریم های تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد. آمریکا تلاش می‌کند شورای امنیت را وادار به تمدید تحریم ها کند. البته آمریکایی‌ها در نشست سه شنبه شب شورای امنیت شکست خوردند و 14 عضو شورای امنیت بر حفظ برجام و همچنین اجرای تعهدات طرفین تأکید کردند.

وی در عین حال اشاره کرد: کشورهایی که دائماً بر اجرای تعهدات طرفین بر اجرای برجام تأکید می کنند، تاکنون هیچ اقدامی علیه آمریکا انجام نداده‌اند درحالی‌که آمریکا نه تنها تعهدات خود را انجام نداد، بلکه از برجام به صورت یک طرفه خارج شد. همچنین بعضی از اعضای برجام تعهدات جدی بر اساس برجام دارند که خود آن ‌ها نیز به آن تعهدات عمل نکردند.

حجت الاسلام والسلمین مجتبی ذوالنوری با تصریح بر اینکه در یک نگاه واقع گرایانه، برجامی وجود ندارد، اظهار کرد: البته جمهوری اسلامی ایران این قالب را بر هم نزده است و روی قبری که مرده‌ای در آن نیست، همچنان به گریه و زاری ادامه می‌دهد زیرا اگر یک جانبه برجام را ترک کنیم، می‌توانند دسیسه‌هایی را اعمال کنند و به همین جهت قصد دادن بهانه دست آن‌ها را نداریم.

رئیس کمیسیون و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید کرد: با وجود آنکه قصد ترک برجام را برای ندادن بهانه دست غربی ها نداریم اما در عین حال با برجام پیمان اخوت نیز نبسته‌ایم و منافع کشور را نگاه می‌کنیم. در همین راستا چون طرف‌های مقابل تعهدات خود را اجرا نکرده اند، ایران نیز تعهدات خود را کاهش می‌دهد و تاکنون چندین مرحله این اقدام را انجام داده است.

وی اظهار کرد: این اقدامات حتی در صورت نبود برجام نیز انجام می‌شد و بنابراین برجام مانع و مزاحم اجرای فعالیت های هسته‌ای نیست و تهدیدی از این ناحیه احساس نمی‌کنیم. بر اساس طرحی که در دست بررسی داریم، در همکاری های خود با آژانس نیز تجدید نظر می‌کنیم و در دومین جلسه کمیسیون امنیت ملی، به اتفاق آراء تصویب کردیم تا با ارائه طرحی به مجلس، دولت ملزم شود اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذورالنوری از گزینه های متعدد ایران در مقابل آمریکا و طرف‌های دیگر که به وظایف خود در برجام عمل نمی‌کنند، خبر داد و بیان کرد: کاهش همکاری‌ها با آژانس یک گزینه است و اگر آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند و برجام را به رسمیت بشناسند، طبیعتاً ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی