بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

فریادنمایندگان ملت برسر "ظریف" انعکاس مشکلات جامعه بود

الهیان گفت: نمایندگان آنچه در کف جامعه می بینند را باید در مجلس انعکاس دهند و این اعتراض در نطق آقای قالیباف هم نمایان بود.

1399/04/16
|
08:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص حضور پرحاشیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی با زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به صورت تلفنی گفتگو کرد.

زهره الهیان با اشاره به حضور وزیر امور خارجه در مجلس گفت: این حضور در پی دعوت هیئت رئیسه به مجلس بود. هیئت رئیسه از ابتدای مجلس، بنا را بر این گذاشته است که وزرای مختلف را دعوت کنند و توضیحات وزرا را بشنوند و مسائل دستگاه ها در این جلسات بیان شود.

وی افزود: وزیر امور خارجه کشور با حضور در مجلس ضمن ارائه گزارش عملکرد خود، آخرین تحولات عرصه بین الملل را در مجلس ارائه داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به حواشی حضور وزیر امور خارجه در مجلس اشاره و اظهار کرد: این موضوع که وزیر امور خارجه تصمیم گیرنده در حوزه سیاست خارجی نیست، مورد پذیرش همه است اما اعتراض نمایندگان نسبت به حوزه اختیارات وزارت خارجه بود و این مسئله در نقطه آقای قالیباف رئیس مجلس نیز انعکاس داشت.

وی درباره اعتراض شدید برخی نمایندگان گفت: قصد صحه گذاشتن به نوع ادبیات بعضی از نمایندگان ندارم اما محتوای اعتراض نمایندگان باید مورد توجه قرار گیرد. نمایندگان مجلس به نمایندگی از ملت ایران، عملکرد دستگاه های مختلف را باید نقد کنند و آنچه در کف جامعه می بینند را باید در مجلس انعکاس دهند.

الهیان ادامه داد: بخش مهمی از اعتراضات نمایندگان مجلس به وزیر امور خارجه، در خصوص عملکرد این وزارت خانه در حوزه دیپلماسی اقتصادی است و نتایج آن را در معیشت مردم مشاهده می کنیم زیرا وزارت امور خارجه در این حوزه فعال نیست. انتظار از وزارت امور خارجه فعالیت در حوزه تبادلات تجاری و ارائه محصولات تولید داخل به خارج از کشور و بازاریابی و دیپلماسی تجاری است.

وی افزود: در شرایطی که در تحریم به سر می بریم، دستگاه وزارت خارجه باید فعالیت بیشتری کند. بخشی از دلایل گرانی دلار و ارز و گرانی های ناشی از آن‌ها در بازار کالا که گریبانگیر مردم است، ناشی از فعال نبودن دیپلماسی اقتصادی است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی