بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

220پروژه گردشگری تا پایان سال به بهره برداری می رسد

مدیرروابط عمومی وزارت میراث‌فرهنگی ضمن بیان اینکه تاپایان سال 220پروژه به بهره برداری می رسند، از ثبت 55اثر میراث‌فرهنگی درچهار استان خبرداد.

1399/04/16
|
10:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در بخش ویژه «باسخنگویان» در خصوص بررسی عملکرد وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با علیرضا بای مدیر روابط عمومی این وزارتخانه به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

بای درباره فعالیت و رویدادهایی که طی هفته گذشته در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رخ داده است توضیح داد و گفت: اهم اتفاقات در هفته گذشته در حوزه گردشگری بود. در هفته گذشته افتتاح دومین هتل پنج ستاره مازندران با حضور وزیر میراث فرهنگی صورت گرفت.

وی درباره احداث این هتل اظهار کرد: بخش خصوصی در این هتل 350 میلیارد تومان سرمایه گذاری و زمینه اشتغال 200 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است. این هتل بر اساس آخرین متدها و تکنیک های مهندسی صنعت هتل داری در 16 طبقه و با 162 اتاق مشرف به دریای مازندران و قله دماوند احداث شده است. با بهره برداری از این هتل، 650 تخت به ظرفیت اقامتی استان مازندران اضافه شد.

مدیر روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از برنامه های پیش روی وزارتخانه گفت و بیان کرد: تا پایان سال 220 پروژه که پیشرفت بالای اجرایی دارند به بهره برداری می رسند.

وی به برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه با حضور معاون گردشگری اشاره کرد و افزود: در این اجلاس دبیر کل سازمان گردشگری به همراه وزارت و مقامات عالی رتبه بیش از 30 کشور عضو حضور داشتند. دکتر تیموری معاون گردشگری ایران در این کمیسیون که به صورت «وبینار» -سمینار آنلاین- برگزار شد، گزارشی از اقدامات ایران ارائه داد و دبیر کل سازمان گردشگری نیز واکنش مثبتی در این خصوص داشت.

علیرضا بای به موضوع دیگر در حوزه گردشگری اشاره و اظهار کرد: فرآیند پروتکل ورود گردشگران خارجی به ایران یکی از موضوعات مهم وزارتخانه است. با توجه به اینکه همچنان درگیر ویروس منحوس کرونا هستیم، این پروتکل ها دائماً نیاز به بازنگری دارد و این اتفاق با حضور معاونان وزارت خارجه، بهداشت، راه و شهرسازی، سازمان توسعه تجارت و وزارت اطلاعات افتاد.

وی بیان کرد: در این نشست مشترک درباره اقداماتی مانند گرفتن تست «پی سی آر» در فرودگاه ها، دریافت گواهی سلامت، حمایت از گردشگرانی که در کشور دچار بیماری کرونا شوند، در نظر گرفتن محیط قرنطینه و مواردی از این دست صحبت شد.

مدیر روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از امضای تفاهم نامه در حوزه میراث فرهنگی گفت و تشریح کرد: این تفاهم نامه میان وزارت میراث فرهنگی و موسسه مطالعات تاریخ پزشکی و طب سنتی صورت گرفت. این تفاهم نامه در جهت همکاری مشترک امضا شد و امیدوار هستیم بتوانیم از علوم موجود در زمینه پزشکی و طب سنتی استفاده کنیم.

بای از ثبت 55 اثر در چهار استان خبر داد و اظهار کرد: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه های جداگانه مراتب ثبت 12 اثر منقول فرهنگی و تاریخی را به استاندار سیستان و بلوچستان، مراتب ثبت 23 اثر فرهنگی و تاریخی را به استاندار آذربایجان شرقی، مراتب ثب 13 اثر میراث فرهنگی را به استانداری خراسان شمالی و مراتب ثبت 7 اثر میراث طبیعی ملی را به استاندار گلستان ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: ثبت این آثار کمک می کند هم میراث ملموس و ناملموس کشور مستمر بماند و در تاریخ ماندگار شود و در گام بعدی نیز ثبت های جهانی صورت بگیرد.

علیرضا بای به فعالیت های حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در دوره ای که درگیر بیماری هستیم، فعالین صنایع دستی متأسفانه به شدت آسیب دیدند زیرا هم فعالیت کارگاه ها محدود شد و هم اینکه خریدارانی که به سبب حضور گردشگران این کالاها را خرید می کردند کاهش پیدا کردند و عملاً تقاضایی وجود ندارد.

وی افزود: خانم محمودیان معاون صنایع دستی وزارتخانه، نامه ای به معاونت توسعه مدیریت، دستگاه های اجرایی و سازمان ها و شرکت های بزرگ خصوصی و دولتی نوشتند و از آن‌ها خواسته شده است در چیدمان سالن های همایش، سمینار و برنامه های اداری خود از صنایع دستی ایرانی استفاده کنند. در حقیقت این اقدام یک نوع حمایت از صنایع دستی محسوب می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی