بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

محصولات کشاورزی خوزستان از 1.7 به 5 میلیون تن افزایش یافت

مدیرروابط عمومی وزارت جهاد از اجرای ابرپروژه های آب‌وخاک خبرداد وگفت: یکی از این ابرپروژه ها احیای اراضی خوزستان و ایلام است که محصولات کشاورزی از 1.7میلیون تن به 5میلیون تن افزایش می دهد.

1399/04/17
|
10:30

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در بخش ویژه «باسخنگویان» در خصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی با والی زاده مدیر روابط عمومی وزارتخانه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

والی زاده با اشاره به فعالیت های گسترده ای که وزارت جهاد کشاورزی در هفته گذشته انجام داد، از اجرای ابر پروژه های آب و خاک کشور خبر داد و گفت: یکی از این ابرپروژه ها احیای اراضی خوزستان و ایلام است و در نتیجه اجرای این پروژه محصولات کشاورزی از 1.7 میلیون تن به 5 میلیون تن افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: همین اتفاق در شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در حال رخ دادن است و سبب خواهد شد از 760 هزار تن به 5 میلیون تن برسد. درخوزستان با اجرای طرح 45 هزار هکتاری، محصولات کشاورزی از 411 هزار تن به 960 هزار تن افزایش پیدا می کند و این یک جهش تولید در صنعت کشاورزی کشور است.

مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به حضور دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در روز سه شنبه در مجلس خبر داد و اظهار کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس میزبان وزیر جهاد کشاورزی خواهد بود و قرار است راجع به برنامه های جهش تولید، امنیت غذایی و موضوعات روز کشاورزی هم اندیشی شود.

وی از ممنوع شدن یک گروه از صادرات و همچنین آزاد شدن گروه دیگری از محصولات کشاورزی خبر داد و بیان کرد: با توجه به افزایش قیمتی که در بازار تخم مرغ شکل گرفته بود که بخش زیادی از آن نیز غیر اصولی بود، تصمیم گرفتیم صادرات مرغ را ممنوعیت کنیم و همه مجوزات قبلی در این زمینه باطل شد تا قیمت تعدیل شود و مردم بتوانند تخم مرغ را با قیمت متعادلی دریافت کنند.

والی زاده درباره آزاد شدن صادرات گروه دیگر محصولات کشاورزی گفت: کشاورزان امسال خارج از الگوی کشت مازاد تولید داشتند و از طریق شرکت های تولید رب گوجه، صادرات بلا مانع اعلام شد تا کمکی به تولیدکنندگان این حوزه کمک شده باشد.

مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی از مبارزه نفس گیر با ملخ گفت و عنوان کرد: امسال این آفت فوق العاده سنگین بود و همکاران وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه فعالیت گسترده ای کردند. این مسئله از سال گذشته شروع شد و همچنان ادامه دارد. چند استان کشور درگیر این آفت هستند.

وی درباره اقدامات صورت گرفته برای مبارزه با ملخ ها اعلام کرد: فقط در سیستان و بلوچستان در هشت ماه گذشته 182 هزار هکتار از زمین های کشاورزی از آفت ملخ عاری شده است. در سه استان خراسان رضوی، جنوبی و سمنان این وعده را بدهیم که در کمتر از دو هفته آینده ملخ ها به طور کامل کنترل می شود و مانع آسیب رسانی این آفت به مزارع کشاورزان خواهیم شد.

والی زاده از توافقات وزارت جهاد کشاورزی با بانک کشاورزی خبر داد و اظهار کرد: با توجه به شرایط کرونا و شرایطی که تولید کنندگان مرغ گوشتی کشور دارند، وام های بانکی این تولیدکنندگان استمهال شود و قرار است تسهیلات سرمایه درگردش به این تولید کنندگان اعطا شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی