بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران: اقدامات آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران جنبه روانی و تبلیغاتی دارد

رامین مهمانپرست با اشاره به اینکه قرار است روز سه شنبه طرح پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت در خصوص تمدید تحریم ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد، درباره اهداف آمریکا از این اقدام گفت: اقدامات آمریکا در این حوزه جنبه روانی و تبلیغاتی دارد.

1399/05/20
|
12:11
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تلاش نافرجام آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با دکتر رامین مهمانپرست سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رامین مهمانپرست با اشاره به اینکه قرار است روز سه‌شنبه طرح پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت در خصوص تمدید تحریم ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد، درباره اهداف آمریکا از این اقدام گفت: ایالات متحده به دنبال مباحث تبلیغاتی و روانی هستند چون خیلی از تحرکاتی که مقامات آمریکا انجام می‌دهند، ارتباط با انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور دارد و ترامپ از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کند تا عقب ماندگی‌اش را از نماینده حزب دموکرات جبران کند.

وی با تصریح بر اینکه باید منتظر بعضی از تحرکات و اتفاقات در چند هفته آینده تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باشیم، اظهار کرد: یکی از مباحثی که ترامپ در دوره قبل ریاست‌جمهوری خود مطرح کرد، خروج از برجام و مقابله با ایران بود. آمریکا وقتی از برجام خارج شد تمام تلاش خود را انجام داد.

وی ادامه داد: آمریکا برای دست یابی به اهداف خود، کشورهای طرف کار با ایران را تحت فشار قرار داد، همکاری‌های اقتصادی را محدود کرد و تحریم‌های یک جانبه را بازگرداند اما در نتیجه‌گیری خیلی موفق نبود. آمریکا فکر می‌کرد با اجرای فشار حداکثری می‌تواند مقامات کشور را تسلیم خواسته‌های خود کند.

سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا آخرین تلاش‌های خود را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است، اظهار کرد: آمریکا برای این هدف دو راه حل دارد؛ نخست آنکه به عنوان عضو برجام باقی می‌ماند می‌توانست مکانیزم ماشه را اجرا کند اما رسماً از برجام خارج شده است.

وی افزود: راه حل دوم این است که آمریکا از عضویت خود در شورای امنیت استفاده کند و قطعنامه‌ای را علیه ایران به تصویب برساند که این موضوع با مخالفت جدی کشورهای مختلف روبه رو می‌شود. روسیه و چین سیاست‌های آمریکا را قبول ندارند و با آن مخالفت می‌کنند. همچنین شرکای اروپایی آمریکا نیز چون حیثیت خود را وابسته به برجام می‌دانند و اساساً برجام را یک دستاورد برای اتحادیه اروپا عنوان می‌کنند، با سیاست‌های آمریکا مخالفت خواهند کرد چون عملاً قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض می‌کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی