بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سمیه سرافراز با حضور در استودیوی رادیو گفت‌وگو: تمدن نوین اسلامی باید زمینه‌ساز ظهور باشد

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر ما می‌خواهیم براساس گام دوم که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند تمدن نوین اسلامی را داشته باشیم که زمینه‌ساز ظهور شود باید اقداماتی را انجام دهیم.

1399/07/25
|
12:39
|

سمیه سرافراز در مصاحبه با برنامه گفت‌وگوی سیاسی اظهار کرد: آنچه که انسان و انسانیت را به مرحله مدنیت می‌رساند این است که شما فرای زندگی عادی و نیازهای روزمره به این پی می‌برید که باید رشد و تکامل روحی داشته باشید.

وی با بیان اینکه تمدن دارای دو بخش فیزیکی و روحی دارد، افزود: آنچه که این زندگی را متفاوت می‌کند تعالی روحی است که اصلا نیازی به نیازهای انسانیت ربطی نداشته و این جا است که قدم اول تمدن مدنیت رقم می‌خورد.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: در غرب فلسفه‌ای که شکل گرفته براساس منفعت‌گرایی است اما تفاوت اصلی و عنصر عمده در تمدن اسلامی بخش روح و فلسفه آن است و زمانی ما می‌توانیم ظرفیت‌های‌مان را تامین کنیم که این روح و این فیزیک بایکدیگر هم خوانی داشته باشد.

سرافراز گفت: مدنیت و تمدن اسلامی همراه فطرت بوده چرا که فطرت بشری در راه تعالی قدم بر می‌دارد و تمام کائنات مسیرشان به سمت کرامت انسانی است و باتوجه به اینکه مدنیت براساس فطرت بشری شکل گرفته اما برخی جاها این مهم افول کرده و پویا نبوده است که دلیل آن این است که آن روح از عملیات فیزیکی فاصله گرفته است.

وی بیان کرد: اگر می‌خواهیم ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در تمدن اسلامی احیا شود اولین اقدام این است که آن کسانی که پیشرفت‌های ساختاری را انجام می‌دهند باید با روح تمدن اسلامی و کرامت انسانی منطبق باشد و اگر از این فاصله بگیرد دیگر نمی‌تواند پیشرفت کند.

استاد دانشگاه بیان کرد: در زمینه فرهنگ نگاه به عدم اتحاد و وجوهات مشترک است و ما جدای از دین و مذهب و قومیت چیزهایی که ما را جدا کرده از هم، ما مشترکاتی در انسانیت داریم که باید از آن بهره بگیریم. در تمدن نوین اسلامی اولین مولفه عدالت بوده که به عنوان مثال می‌توان گفت که اسلام جایگاه بسیار ویژه‌ای را برای زنان و کودکان را در نظر گرفته است.

سرافراز خاطر نشان کرد: اگر ما می‌خواهیم براساس گام دوم که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند تمدن نوین اسلامی را داشته باشیم که زمینه‌ساز ظهور شود باید اقداماتی را انجام دهیم و اگر عدالتی در تمدن اسلامی وجود دارد بالاتر از آن در حکومت عدله جهانی اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه خود دین به معنای فرهنگ است، بیان کرد: دین به ما شیوه بهتر زندگی کردن را می‌دهد و خود دین به بهتر زندگی کردن کمک می‌کند که دین در راستای تمدن اسلامی می‌خواهد اصلاح کند و هر آنچه که شما در یک جامعه نیاز دارید تا شما به آدم‌هایی تبدیل کند که متمدن باشید فرهنگ است.

در ادامه این برنامه، مرضیه مینایی پور؛ کارشناس مسائل مذهبی اظهار کرد: اگر تمدن در کنار تمام مولفه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی وجود داشته باشد اما تا زمانی که یک نگاه ملی به تمدن داشته باشیم موضوع تمدن سازی در جهان اسلام شکل نمی‌گیرد چرا که تمدن یک موضوع فراملی است.

وی افزود: در صدر اسلام زمانی که پیامبر گرامی پاره‌های حکومت را تشکیل دادند نگاه‌شان به بیرون و اشاعه تمدن اسلامی بود که به همین منظور پس از مدتی تصمیم به هجرت گرفتند و به همین دلیل آموزه‌های اسلام و معارف اهل بیت علیه السلام را به بلاد دیگر بردند تا این مهم گسترش داده شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی