بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل اقتصادی: وزارت امور خارجه در خنثی کردن تحریم‌ها، نقش کمرنگی دارد

عبدالملکی در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: یکی از راه‌های موثر برای بی اثر کردن تحریم‌ها، تقویت تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه است که متاسفانه وزارت خارجه در این زمینه فعالیتی ندارد.

1399/10/24
|
13:12
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص مروری بر سخنان رهبر معظم انقلاب در سالروز قیام تاریخی 19 دی در خصوص اقتصادی مقاومتی و مقابله با تحریم ها با دکتر عبدالملکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی به صورت تفلنی گفتگو کرد.

عبدالملکی با بیان اینکه در سه ماه گذشته دولت تمایل بیشتری به اقتصاد مقاومتی نشان داده است، گفت: بخشی از ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای مورد نیاز را باید از طریق صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی به دست بیاوریم. تا چند ماه قبل، مقاومتی در این زمینه داشت، اما در حال حاضر بیشتر همراهی می کند و تقریبا ارز مورد نیاز در ماه های اخیر در حال تامین است.

وی با تصریح بر اینکه در حال بی اثر کردن تحریم هستیم، اظهار کرد: تحریم در شرایطی کارایی دارد که در کوتاه مدت به نتایج و اهداف خود دست یابند و تحریمی که چند سال به طول بیانجامد، خود به خود بی اثر می شود. دور جدید و شدید تحریم های غربی ها علیه ایران حدود 11 سال است که ادامه پیدا کرده و اگر ایران هیچ کاری هم نکند، این تحریم ها به مرور زمان بلا اثر می شوند.

این استاد دانشگاه درباره اجزای دیگر اقتصاد مقاومتی بیان کرد: تقویت تولید و کمک به حل مشکلات تولیدکنندگان، هم باعث رفاه می شود و هم منابع ارزی مورد نیاز کشور را تامین می کند. همچنین ایجاد اشتغال و نیاز دولت به ارز حاصل از صادرات نفت خام با تقویت تولید کاهش پیدا می کند.

وی در عین حال با اذعان به اینکه در بسیاری از زمینه های اقتصاد مقاومتی به ویژه حمایت از بخش تولید، نمره قبولی دریافت نمی کنیم، عنوان کرد: در شرایطی قرار داریم که بیش از 60 درصد ظرفیت صنعتی کشور خالی است و در حوزه های دانش بنیان نیز ظرفیت بسیار خوبی داریم، اما متاسفانه از آن به طور کامل بهره برداری نمی کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی به نقش دستگاه سیاست خارجی در خنثی کردن تحریم ها اشاره و اظهار کرد: یکی از دلایلی که سبب می شود تحریم ها پس از چند سال بی اثر شود این است که کشور مورد تحریم، روابط خود را با کشورهای دوست تقویت می کند. ایران 15 کشور همسایه با 620 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از هزار میلیارد دلار واردات از کشورهای مختلف دارند.

وی افزود: یکی از راه های موثر برای بی اثر کردن تحریم ها، تقویت تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه و همچنین فراهم کردن شرایط برای حضور کالاهای ایرانی در بازارهای بین المللی است که متاسفانه وزارت خارجه در این زمینه فعالیتی ندارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی