بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل غرب آسیا: یمنی‌ها در آستانه آزادسازی استان مارب قرار دارند

زارعی با اشاره به عملیات نیروهای یمنی در استان مارب، آزادسازی این استان را از نظر راهبردی بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: به نظر می رسد در طی روزها و یا هفته های آینده نیروهای مقاومت یمن موفق به آزادسازی این استان مهم شوند.

1399/12/05
|
08:25
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص آخرین وضعیت جنگ یمن با دکتر سعدالله زارعی، کارشناس مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سعدالله زارعی با بیان اینکه پیروزهای یمنی ها در منطقه مارب در پایان ششمین سال جنگ و حمله عربستان و متحدانش به این کشور در حال رخ دادن است، گفت: شش سال تمام ملت یمن در محاصره مطلق بوده است و نیروهای متجاوز از هر نظر دستشان برای جنگ با مردم یمن باز بوده است.

وی عملیات در منطقه مارب را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: راهبردی ترین استان یمن، مارب محسوب می شود و هم اینک یمنی ها در جهت آزادسازی آن تلاش می کنند. این نشان می دهد مردم یمن در مقاومت شش ساله پیروز هستند علی رغم اینکه از هر خدماتی محروم هستند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا به بمباران های شدید هوایی عربستان و متحدانش اشاره و بیان کرد: همه می دانند یمنی ها نه هواپیمای جنگی و نه پدافند هوایی دارند که بتوانند از آسمان خودشان حفاظت کنند و به همین جهت متجاوزان سعودی، بی محابا مردم یمن را در کوچه، خیابان و مدرسه مورد حمله قرار می دهند.

وی از استفاده سعودی ها از تروریست های داعش در جنگ یمن خبر داد و اظهار کرد: در سطح بین المللی، بدنام ترین گروه تروریستی داعش است و عربستان برای چیره شدن بر ملت مظلوم یمن از بدنام ترین گروه تروریستی استفاده کرده‌اند که ریختن خون انسان ها برای آن‌ها مانند آب خوردن است. به عنوان نمونه داعش در یک روز در عراق 1700 دانشجوی نیروی هوایی عراق را سر بریدند.

زارعی با تصریح بر اینکه یمنی ها با وجود همه دشمنی ها، در نقطه نهایی آزادی کامل استان مارب قرار دارند، گفت: بر اساس شرایط جنگ، به نظر می رسد طی روزها و هفته های آینده استان مارب آزاد خواهد شد.

وی افزود: تأخیری که رزمندگان یمنی در آزادسازی مارب دارند، عمدتاً ماهیت انسانی دارد زیرا بیش از یک میلیون نفر جمعیت در استان و شهر مارب زندگی می کنند و رزمندگان یمنی برای اینکه آسیبی به این مردم وارد نشود، حداکثر احتیاط را به خرج می دهند. در حقیقت از یک سو شاهد دنیایی از شرارت از سوی سعودی ها هستیم و از یک طرف با دنیایی از انسانیت مواجه هستیم که انسان های مظلوم یمنی حداکثر احتیاط ها را برای حفظ جان شهروندان به کار می گیرند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی