بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل سیاسی: ترکیه در سیاست‌های خود پرنوسان عمل می‌کند

زرگر با بیان اینکه موضع مخالف ترکیه و اردوغان علیه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا مسبوق به سابقه است، در عین حال تصریح کرد: نباید فراموش کنیم ترکیه در خیلی از سیاست‌های خود ثبات ندارد.

1399/12/05
|
09:50
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص موضع ضد آمریکایی اردوغان و حمایت از لغو تحریم های ایران با دکتر افشین زرگر، کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

افشین زرگر موضع مخالف ترکیه و اردوغان در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران را مسبوق به سابقه دانست و گفت: اروغان از گذشته تاکنون همیشه مخالف تحریم ها علیه ایران بوده است و در پرونده هسته ای نه تنها در موضع سیاست های اعلامی بلکه در سیاست های اعمالی نیز شاهد بوده ایم روابط خود را با ایران حفظ کرده است.

وی با بیان اینکه ترکیه در بعضی از زمینه ها در مقابل تحریم های وضع شده توسط آمریکا، از حقوق ایران دفاع کرده است، اظهار کرد: این موضع را در طول چند سال اخیر به طور مستمر دیده ایم و اخیراً نیز مجدداً مورد تأکید رئیس جمهور ترکیه قرار گرفته است.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره دلایل اتخاذ سیاست های ضد آمریکایی در مواجه با تحریم ها علیه ایران بیان کرد: ترکیه به روابط خود با ایران به ویژه در حوزه های اقتصادی همواره اهمیت داده است و اساساً به جایگاه ایران در معادلات آسیای غرب و جنوب غربی کاملاً واقف است و برای پیشبرد سیاست های منطقه ای خود به همکاری با ایران نیاز دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که چه میزان می توان به مواضع اردوغان اعتماد و تکیه کرد گفت: به طور کلی در سیاست خارجی ترکیه باید این مسئله را مورد توجه قرار دهیم که این کشور و شخص اردوغان کاملاً بر محوریت پیشبرد منافع کشور خود رفتار می کنند. آن‌ها کاملاً عملگرا هستند و در حقیقت واقع گرایانه به مسائل نگاه می کنند.

زرگر یادآور شد: ترکیه روابط خوبی را با کشورهای دیگر از جمله غرب دارد و همچنان نیز همکاری های خود را تداوم می بخشد. هر چند ترکیه در برخی مواقع مواضع انتقادی نسبت به غرب به ویژه آمریکا اتخاذ می کند اما نمی توانیم فراموش کنیم که ترکیه عضوی از ناتو محسوب می شود و به این عضویت متعهد شده است.

وی با تصریح بر اینکه سیاست خارجی ترکیه بر محور پیشبرد منافع ملی قرار گرفته است، اظهار کرد: با توجه به چنین سیاستی، نمی توانیم در خیلی از موضوعات به سیاست های اعلامی ترکیه توجه کنیم. ترکیه همزمان روابط خیلی خوبی با کشورهای عربی دارد زیرا منافع خود را محور سیاست خارجی قرار داده است. نباید فراموش کنیم ترکیه در خیلی از سیاست های خود ثبات ندارد و پرنوسان عمل می کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی