بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه كشور: مواضع آمریکایی‌ها در موضوع برجام غیرسازنده و ناامیدکننده است

آصفی مواضع اخیر آمریکایی‌ها را غیرسازنده و ناامیدکننده توصیف و اظهار کرد: مواضع مسئولین آمریکا از جمله سخنگوی وزارت امور خارجه نشان می دهد، آنها اراده‌ای برای احیای برجام ندارند.

1400/01/18
|
10:57
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص برگزاری نشست کمیسیون برجام در وین با دکتر حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حمیدرضا آصفی در پاسخ به این سؤال که تحلیل ها درباره نشست وین و نتیجه آن چیست گفت: تحلیل ها بر اساس اطلاعات، تجربیات و رفتار آمریکا شکل می گیرد. در حال حاضر اطلاعات دقیقی به بیرون درز نکرده است و اعلام شده است گفتگوها چند روز دیگر به طول بیانجامد که البته در این زمینه هم مشخص نیست گفتگو در سطح معاون وزارت خارجه یا تیم های کارشناسی خواهد بود.

وی گفتگو را فی نفسه بد ندانست و عنوان کرد: وقتی اعلام کرده ‌اند گفتگوها چند روز دیگر به طول می انجامد یعنی طرفین به دنبال پیدا کردن راه حلی برای خروج از وضعیت فعلی هستند.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه کشور در عین حال مواضع اخیر آمریکایی ها را غیرسازنده توصیف و اظهار کرد: «راب مالی» که مثبت ترین عنصر آمریکایی در خصوص ایران شناخته می‌شود، اعلام کرده است موضع ایران برای برداشته شدن تحریم توسط آمریکا نشان می دهد ایران برای بازگشت به برجام جدی نیست.

وی افزود: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است صورت مسئله روشن است و برداشتن تنها بخشی از تحریم ها در مقابل محدودیت های دائمی ایران راه حل آمریکا برای بازگشت به برجام است. این حرف کاملاً غیر منطقی است و اساساً ایران محدودیت دائمی را هیچ ‌گاه نمی پذیرد. برجام یک تاریخ دارد و هنگامی که آن تاریخ تمام می شود، محدودیت ها نیز به پایان می رسد.

آصفی با تصریح بر اینکه اخباری که از آمریکا می رسد نشان می دهد نمی توانیم خیلی به احیای برجام امیدوار باشیم، گفت: آمریکایی ها در عین حال احساس می کنند شرایط برای آن ‌ها در حال بدتر شدن است زیرا اعتراف کردند ایران در حال قدرت مند شدن است چون فشار حداکثری آن‌ ها جواب نداده است. آمریکایی ها تصور می کنند ایران تنها سه ماه تا دست یابی به بمب اتمی فاصله دارد در حالی ‌که ایران بارها اعلام کرده است بمب اتمی جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی