بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل بین الملل: گروه 20 نتوانسته به نتایج مشترکی برای حل مشکلات جهانی دست پیدا کند

یک کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به برگزاری اجلاس گروه 20 درآلمان و اعتراضات صورت گرفته ، گفت: به نظر می‌رسد گروه 20 در بلند مدت نمی تواند موفق باشد، چرا که اعضای این گروه در تصمیم‌گیری‌ها، منافع ملی‌شان دراولویت است.

1396/04/18
|
12:00

هادی ثروتی، در مصاحبه با برنامه« بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، با اشاره به اینکه معمولا هر سال در زمان برگزاری اجلاس گروه 20 با اعتراضاتی نسبت به عملکرد هر یک از کشورهای عضو این گروه در سطح افکار عمومی مواجه هستیم، افزود: اما امسال این اعتراضات بسیار گسترده‌تر بود و طبق برخی از اخبار، معترضان از سراسر نقاط جهان برای اعتراض به این اجلاس به هامبورگ آلمان سفر کرده بودند.

وی با بیان اینکه در گروه 20 بازیگران عمده در عرصه بین المللی حضور دارند و هر یک از این بازیگران براساس منافع خود عمل می‌کنند،‌ تصریح کرد: این گروه با توجه به مشکلات عمده جهان نتوانسته به نتایج مشترکی برای حل این مشکلات دست پیدا کنند. مثلا در مورد مشکلات زیست محیطی علی رغم پیمان‌ نامه‌هایی مانند پیمان نامه «کیوتو» و یا توافقنامه« پاریس» این گروه نتوانسته قدمهای بزرگی در راه حل مشکلات زیست محیطی بردارد و اکنون با خروج آمریکا از توافق پاریس مشکلات در این زمینه افزون‌تر شده است، چرا که آمریکا بزرگ‌ترین تولید کننده گازهای گلخانه‌ای در عرصه جهانی است.

ثروتی با بیان اینکه این گروه عموما در برابر مشکلات عمده جهان اقدام عملی انجام نداده و به انتشار بیانیه‌ای اکتفا کرده است، تصریح کرد: مثلا در مورد مشکلات تروریسم و بحران‌های منطقه‌ای نیز صرفا به انتشار بیانیه اکتفا کرده و نتوانسته قدم عملی در راستای حل این مشکلات بردارد .

این کارشناس مسائل بین الملل با اعتقاد بر اینکه حجم اعتراضات امسال نسبت به سال‌های گذشته در ارتباط با این اجلاس بسیار گسترده‌تر بود، تصریح کرد: با آمدن ترامپ فضای جدیدی در عرصه تصمیم‌گیری ایالات متحده ایجاد شده و همین روند ،باعث افزایش اختلافات بین آمریکا و کشورهای اروپایی بخصوص آلمان و فرانسه شده است.

ثروتی با اعتقاد بر اینکه نمی توان آینده موفقی را برای گروه 20 در نظر گرفت،‌ چرا که هر یک از این کشورهای عضو صرفا منافع خود را در نظر می‌گیرند، ادامه داد: این گروه منافع مردم را نمی‌تواند در سطح جهانی برآورده کند چرا که آنها منافع خود را بر منافع جهانی ترجیح می دهند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی