بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس: مسائل فرهنگی بیش از مشکلات اقتصادی در کاهش فرزندآوری اثرگذار است

یزدی خواه در رادیو گفت‌وگو گفت: در خصوص طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده 90 جلسه کارشناسی در کمیسیون‌های مشترک کار شده است.

1400/07/21
|
12:03
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی ابعاد مختلف طرح جوانی جمعیت با دکتر یزدی خواه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

یزدی خواه با بیان اینکه موضوع جمعیت مسئله‌ای محوری در کشور است، گفت: پنجره طلایی برای تنظیم رشد جمعیت کشور به زودی بسته خواهد شد و در حقیقت این فرصت در حال اتمام است؛ حداکثر پنج الی شش سال دیگر فرصت داریم تا ساختار جمعیتی کشور را اصلاح کنیم و بعد از آن فرصت از دست خواهد رفت.

وی با تصریح بر مشکلات موضوع جمعیت در ایران که شامل مسائل اقتصادی و ... است، اظهار کرد: خانواده‌های متمول به لحاظ راحتی علاقه‌ای به داشتن فرزندان متعدد ندارند و خانواده‌های متوسط و فقیر هم از بار مالی داشتن فرزندان بیشتر نگران هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه از نظر اصول روانشناسی و تربیتی بهترین فرزندان در خانواده‌هایی رشد پیدا می‌کنند که حداقل سه فرزند در آن خانواده باشد، عنوان کرد: فرزندان به لحاظ انتقال تجربیات به یکدیگر و مراوده‌ای که با هم دارند، آستانه صبر و تحمل بیشتری خواهند داشت. بنابراین بهترین نوع شیوه‌های تربیتی و متعادل ترین فرزندان، در خانواده‌هایی است که بیش از سه فرزند دارند.

وی افزود: خانواده‌های تک فرزند از جهاتی همیشه در استرس، ناراحتی و نگرانی به سر می‌برند که مبادا فرزندشان بیمار شود. فرزندانی که در خانواده هیچ خواهر و برادری ندارند، چون همه توجه خانواده به او است، وقتی بزرگ می‌شود و ازدواج می‌کند این ذهنیت و توقع را دارد که مرکز توجه خانواده و همسر باشد و از این نظر مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

یزدی خواه با تأکید بر اینکه مسائل فرهنگی بیشتر از مشکلات اقتصادی در کاهش فرزندآوری اثرگذار بوده است، گفت: در خصوص طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده 90 جلسه کارشناسی در کمیسیون‌های مشترک کار شده است. این قانون به شورای نگهبان ارسال شده است و ایراداتی که از نظر حقوقی به آن وارد بود تقریباً برطرف شده است و در آستانه نهایی شدن است تا ابلاغ شود.

وی درباره جزئیات این طرح اظهار کرد: در طرح جوانی جمعیت تلاش شده است مشوق‌های لازم برای خانواده‌ها فراهم شود تا خانواده‌ها به داشتن فرزندان بیشتر تشویق شوند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی