بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی سازمان ثبت احوال كشور: صدور پنج میلیون کارت هوشمند با بدنه تولید داخل

ابوترابی درخصوص کارت هوشمند ملی بیان کرد: روند صدور کارت هوشمند متوقف نیست اما با توجه به عدم تأمین بدنه کارت و تراشه هوشمند آن از خارج از کشور به دلیل تحریم‌ها با کندی مواجه شد و پنج میلیون کارت با بدنه تولید داخل صادر کرده‌ایم.

1400/07/21
|
17:33
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در بخش ویژه «باسخنگویان» در خصوص بررسی آخرین فعالیت های سازمان ثبت احوال کشور با سیف اله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابوترابی با بیان اینکه وظیفه سازمان ثبت کشور، ثبت وقایع چهارگانه ولادت، وفات، ازدواج و طلاق است، گفت: این سازمان در کنار این وظایف، سایر خدمات از جمله صدور کارت هوشمند و تغییر نشانی را انجام می دهد.

وی درباره پروژه بسیار مهم سببی و نسبی توضیح داد و اظهار کرد: در این پروژه ارتباطات سببی و نسبی را بین افراد مختلف برقرار می کند و در حال حاضر توسط تمام ادارات ثبت در سراسر کشور این پروژه اجرا شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو درباره کارت هوشمند بیان کرد: روند صدور کارت هوشمند متوقف نیست اما با توجه به عدم تأمین بدنه کارت و تراشه هوشمند آن از خارج از کشور به دلیل تحریم ها با کندی مواجه شد. در این راستا سازمان ثبت احوال نگاه تولید در داخل را مورد توجه قرار داده است.

وی افزود: برابر قانون متولی تأمین بدنه کارت هوشمند ملی، چاپخانه دولتی است و تراشه کارت اساساً وارداتی است و در کشور هنوز فناوری آن موجود نیست. چاپخانه دولتی مواد اولیه را وارد و مراحل فنی را طی کرده است و در حال حاضر به مرحله تولید رسیده است. در این راستا سازمان ثبت احوال حدود پنج میلیون کارت هوشمند تولید داخل را صادر کرده است.

ابوترابی با یادآوری این موضوع که سازمان ثبت احوال صرفاً صادر کننده کارت هوشمند و نه تولید کننده آن است، عنوان کرد: برابر ماده 46 قانون محاسبات عمومی کشور، متولی تأمین بدنه کارت، چاپخانه کارت است. تراشه این کارت ها نیز در دنیا توسط چهار یا پنج کشور تولید می شود. البته شرکت های دانش بنیان ایرانی از طریق معاونت رئیس جمهور پیگیر هستند تا بتوانند این تراشه را در داخل تولید کنند.

وی از اقدامات سازمان ثبت احوال برای صدور کارت هوشمند گفت و بیان کرد: ظرفیت سازی جهت تولید دو میلیون و 500 هزار کارت صورت گرفته است و دستگاه‌هایی را در این راستا وارد و نصب کرده ایم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی