بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیركل روابط‌عمومی وزارت نفت: اجرای طرح رایگان اصلاح موتورخانه منازل برای کاهش مصرف گاز

علی فروزنده از اجرا شدن طرح رایگان اصلاح موتور خانه‌ها گفت و اظهار کرد: هم‌وطنانی که موتورخانه دارند، می‌توانند در سایت شرکت ملی گاز ثبت‌نام کنند و کارشناسان این شرکت به‌صورت رایگان موتور خانه‌های مردم را اصلاح می‌کنند.

1400/11/04
|
11:47
|

برنامه «بدون خط‌خوردگی» رادیو گفت‌وگو در بخش «باسخنگویان» در خصوص اقدامات وزارت نفت با علی فروزنده مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت به‌صورت تلفنی گفتگو کرد.

علی فروزنده از شکسته شدن رکورد مصرف گاز با فاصله‌ای قابل‌توجه خبر داد و گفت: سال گذشته رکورد مصرف حدوداً 640 الی 650 میلیون مترمکعب در روز بود اما در سال جاری تقریباً به 700 میلیون مترمکعب در روز رسیده‌ایم که این عدد تقریباً معادل کل تولید ایران از بزرگ‌ترین میدان گازی جهان یعنی پارس جنوبی است.

وی با بیان اینکه کل گاز تولید شده از میدان پارس جنوبی در منازل، مراکز تجاری و صنایع غیر عمده مصرف می‌شود اظهار کرد: میزان مصرف گاز در کشور در اندازه جهانی نیز بسیار بزرگ محسوب می‌شود. ایران سومین تولیدکننده بزرگ گاز جهان و هم‌زمان چهارمین مصرف‌کننده بزرگ گاز جهان نیز هستیم. این در حالی است که کشورهای اول تا سوم از نظر جمعیت، اقلیم و صنعتی بودن از ایران بسیار بزرگ‌تر هستند که شامل آمریکا، روسیه و چین می‌شوند.

مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه در زمستان و محیط سرد نباید انتظار داشته باشیم دمای محیط به‌اندازه دمای تابستان باشد بیان کرد: از نظر کارشناسی دمای مناسب بین 18 تا 21 درجه است و اگر یک الی دو درجه از دمای فعلی محیط کم شود، نگرانی‌ها از کمبود گاز نیز برطرف می‌شود.

وی افزود: وقتی سرما افزایش پیدا می‌کند مصرف گاز بالا می‌رود اما این بدان معنا نیست که در فصل سرما، باید مشابه تابستان زندگی کنیم. متأسفانه برخی همان‌طوری که در تابستان لباس می‌پوشند، در زمستان نیز لباس می‌پوشند.

فروزنده درباره راهکارهایی که هم می‌تواند مصرف گاز را کاهش دهد و هم گرمای بدن را حفظ کرد اشاره و عنوان کرد: پوشیدن لباس گرم و خاموش‌کردن وسایل گرمایشی قبل از خروج از منزل دو اقدام ساده‌ای هستند که تأثیر زیاد بر کاهش مصرف گاز دارند.

وی از اجرا شدن طرح رایگان اصلاح موتور خانه‌ها گفت و اظهار کرد: هم‌وطنانی که موتورخانه دارند و از این محل گرمایش منازل خود را تأمین می‌کنند، می‌توانند در سایت شرکت ملی گاز ثبت‌نام کنند و کارشناسان این شرکت به‌صورت رایگان موتورخانه‌های مردم را اصلاح می‌کنند. تا کنون از این طریق برای اصلاح چند ده‌هزار موتورخانه اقدام شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی