بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل شرق آسیا: حضور طالبان در افغانستان به حقوق زنان به شدت آسیب زده است

فرجاد امین گفت: با روی کار آمدن طالبان حقوق زنان در افغانستان به شدت آسیب دیده است،اما طالبان توجهی به مطالبات ندارند و با حضور در نشست‌های مختلف فقط زمان می خرند.

1400/11/06
|
09:42
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص گفتگوی طالبان با نمایندگان اروپایی و آمریکایی با فرجاد امین، کارشناس مسائل شرق آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرجاد امین با اشاره به دیدار و گفتگوی طالبان با نمایندگان اروپا و آمریکا در اسلو پایتخت نروژ گفت: دولت نروژ به عنوان یکی از کشورهای سردمدار و پیرو حقوق زنان که تمایلات فمینیستی زیادی دارند طالبان را به اسلو دعوت کرده اند تا با طالبان درباره حقوق زنان در افغانستان صحبت کنند.

وی با تصریح بر این موضوع که با روی کار آمدن طالبان در افغانستان، حقوق زنان به شدت آسیب دیده است اظهار کرد: طالبان تحصیل و کارکردن خانم ها در ادارات را محدود کرده اند و حضور طالبان در نروژ در این راستا محسوب می شود.

این کارشناس مسائل شرق آسیا در مصاحبه تلفنی با اردیو گفت‌وگو با اشاره به نروژ بیان کرد: یکی از کشورهای بسیار سختگیر در امور زنان یعنی نروژ در مقابل یکی از سختگیرترین گروه ها و سیستم ها در مورد محدود کردن حقوق زنان قرار گرفته است. در حقیقت در یک طرف آزادی های بدون حد و مرز برای زنان قرار دارد و در طرف دیگر طالبان حضور دارند که سیاست های تنگ نظرانه حضور دارند.

وی افزود: برای اینکه شائبه ای درباره همسویی دولت نروژ با طالبان پیش نیاید و سفر هیئت طالبان به اسلو به مفهوم شناسایی و مقدمه شناسایی طالبان نیست، گروه های مخالف طالبان نیز همزمان دعوت شده اند و در اسلو قرار دارند. دولت نروژ تدبیری اندیشیده است تا هر دو گروه در مقابل یکدیگر قرار بگیرند تا هم از زبان مردم افغانستان و هم از زبان نمایندگان کشورهای اروپایی درخواست برای رعایت حقوق زنان و حقوق بشر انجام شود.

امین با بیان اینکه یکی از مطالبات از دولت طالبان ایجاد یک دولت فراگیر است، عنوان کرد: یک درس خوبی که طالبان یاد گرفته اند طولانی کردن روند مذاکرات است. آن ها در اجلاس های مختلف شرکت می کنند اما در نهایت هیچ امتیازی نمی دهند و هیچ پیشرفتی صورت نمی گیرد.

این کارشناس مسائل شرق آسیا بیان کرد: پیش از اسلو نیز طالبان به کشورهای ایران، چین، روسیه، ترکمنستان، پاکستان و قطر سفر کرده بودند اما در تمام این سفرها، نتیجه ای حاصل نشده است در حالی که انتظار بود طالبان بابی باز کنند نمایندگان واقعی مردم افغانستان در دولت مشارکت داشته باشند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی