مشق شیدایی شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

مشق شيدايي

نگاهی به خاطرات سالروز آزادسازی خرمشهر؛ تاکید امام(ره) بر اینکه "خرمشهر را خدا آزاد کرد" برای چه بود؟

فرمانده دوران دفاع مقدس بااشاره به ایجاد روحیه خودباوری در رزمندگان توسط حضرت امام(ره) بعد از هر پیروزی، گفت: لحن پیام امام(ره) در عملیات فتح خرمشهر تغییر کرد و درهمان ابتدای پیام تاکید کردند که خرمشهر را خدا آزاد کرد.

1398/03/03
|
14:01

امیر سرتیپ غلامحسین دربندی با حضور در برنامه "مشق شیدایی" با اشاره به پیام تاریخی حضرت امام(ره) بعد از آزادسازی گفت: «لحن پیام امام-ره- در عملیات فتح خرمشهر تغییر کرد و در آغاز تاکید کردند خرمشهر را خدا آزاد کرد.»

وی ادامه داد: «عملیات های پی در پی با پیروزی های درخشان همراه بود؛ لذا حضرت امام-ره- متذکر شدند که مبادا غرور شمار را بگیرد.»

امیر دربندی با اشاره به همزمانی عملیات با میلاد امیرالمومنین(ع) و انتخاب رمز یاعلی ابن ابی طالب(ع) اظهار کرد: «صبح روز یازدهم اردیبهشت پشت خاکریز دشمن رسیدیم. فاصله 25 کیلومتری کارون را پشت سر گذاشته بودیم که با پاتک سنگین دشمن رو به رو شدیم. با امیر سرتیپ مختار راعی مشغول رصد دشمن بودیم که یک موشک از خاکریز مقابل به سنگر ما برخورد کرد. دوسه نفر شهید و مجروح شدند.»

وی ادامه داد: «مجروحان را به آمبولانس منتقل کردیم و شهدا را به عقب انتقال دادیم. از معبری که آمده بودیم، قصد بازگشت کردیم که خودروی ما به ضرب گلوله دشمن چپ شد. ترکش به پیشان سرتیپ راعی برخورد کرده و تا نیمه فرو رفته بود. به شدت خونریزی داشت. با زحمت هرچه تمام خودرو را روی چرخ ها بلند و مجدد حرکت کردیم.»

امیر دربندی افزود: «مجروحان را در ساحل غربی رودخانه کارون تخلیه کردیم. در هنگام بازگشت، امیر راعی دستم را گرفت. نا در بدن نداشت ولی با صدای نحیف از من خواست او را به خط برگرانم. باید جراحی می شد. نزدیک گوشم آمد و زمزمه کرد، امشب مرحله دوم عملیات است و اگر بالای سر یگان نباشم، روحیه بچه ها خراب می شود.»

وی ادامه داد: «به خط که بازگشتیم بچه ها خیلی خوشحال شدند. شوخی می کردند و امیر راعی با لبخند پاسخ می داد. به سختی در نفربر اسکان پیدا کرد و تا صبح عملیات را فرماندهی کرد. همین که دستی برای بچه ها تکان می داد، امید را در دل رزمنده ها زنده نگه می داشت.»

این فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان این خاطره، گفت: «امروز جوانانی که از مناطق عملیاتی بازدید می کنند تا نقطه صفر مرزی و تا لبه سیم خاردار ها می آیند. می ایستند و افتخار می کنند که حتی یک متر از این خاک به دست دشمن نیفتاده است.»

وی در خامه این مصاحبه با رادیو گفت وگو گفت: «امیر راعی در فروردین سال 97 بر اثر جراحات وارده از جنگ به شهادت رسید.»

دسترسی سریع
مشق شیدایی