مشق شیدایی شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

مشق شيدايي

عملیاتی که سقوط رژیم بعث را کلید زد

امیر فولادی با اشاره به عملیات "الی بیت المقدس" که منجر به بی آبرویی صدام و فروپاشی رژیم بعث شد، گفت: ضمن تثبیت توانمندی ایران، برهمگان روشن شد جمهوری اسلامی اهل تسلیم نیست.

1399/03/10
|
08:00

به گزارش میز "دفاع مقدس" پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ امیر سرتیپ دوم محمدرضا فولادی رئیس حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش در رابطه با روش طراحی عملیات ها با نگاهی به عملیات "الی بیت المقدس" گفت: این عملیات ها بر اساس اطلاعات زمینی، هوایی و نیروهای دشمن و خودی حاصل و به روش کاملا علمی طراحی و برنامه ریزی می شد.

وی با بیان اینکه طراحی نیروهای خودی از ابتدای جنگ تا سال انتهایی کاملا برنامه ریزی شده صورت گرفت، افزود: اینگونه نبود که بر اساس هر وضعیت تصمیم گیری کنند؛ بلکه تکلیف بر همه روشن بود.

امیر فولادی یادآور شد: خرمشهر نماد مقاومت و پیروزی است و این نقشی است که این شهر بازی کرد؛ نقش نخست مقاومت 34 روزه و بسیار کارساز بود. دشمن از جبهه شلمچه حمله کرده بود و تا خرمشهر 25 کیلومتر فاصله داشت و لذا این شهر مقاومت بسیار نمود.

وی با بیان اینکه مقاومت توسط نیروهای خرمشهر و مردم این شهر اتفاق گرفت، افزود: این نیروها 34 روز جلوی دشمن را گرفتند و مقاومت کردند تا ارتش از سایر نقاط نیروهای خود را به منطقه برساند و لذا بسیار کارساز بود.

امیر فولادی گفت: عملیات سوم خرداد پیروزی بزرگی با دستاوردهای بسیار شکل داد. برای این عملیاتِ از پیش تعیین شده، چندین راهکار مطرح شد. نخست اینکه از رودخانه کارون به دشمن تک بزنیم و در غرب رودخانه مستقر و به سمت خرمشهر حرکت کنیم. راهکار دوم حرکت از جبهه شمال به جنوب و حرکت از کرخه کور به سمت رودخانه نیسان و جفیر و طلائیه بود.

وی خاطرنشان کرد :حتی راهکار سوم مورد نظر برخی طراحان بود. این عده با در نظر گیری سرانجام عملیات "فتح المبین" و فاصله یک ماهه، منتظر مساعد شدن شرایط زمین بودند و در نهایت بعد از بررسی های متعدد در قرارگاه مشترک، با سنجش همه جوانب، راهکار نخست پیش بینی شد.

امیر فولادی با اشاره به اینکه مرحله چهارم عملیات در حین کار توقف شد، در اینباره گفت: مرحله چهارم رسیدن به بصره و تصرف این شهر بود ولی بدلیل اینکه 25 روز مقاومت نفس گیر شده بود، از این مرحله صرف نظر کردند.

وی افزود: خرمشهر 19 ماه در دست دشمن و آمار تلفات، کشته ها و زخمی و اسرای عراق بالغ بر 35هزار نفر بود؛ یعنی عراق این تعداد نیرو را در خرمشهر مستقر و این شهر را به دژی دفاعی تبدیل کرده بود که اعتبار بسیاری برای صدام ملعون داشت.

امیر فولادی ادامه داد: این عملیات اهدافی نظام، سیاسی، اقتصادی و روانی داشت که در رأس آن آزادسازی خرمشهر بود اما درپی ادعاهای رژیم بعث، هدف های سیاسی بسیاری تامین شد. بگونه ای که صدام ملعون که می گویند سه بار در جریان جنگ گریه کرده، یکبار بعد از آزادسازی خرمشهر اشک ریخته و در حقیقت بی اعتبار و رژیم صدام ساقط شد. بر این اساس ضمن تثبیت توانمندی ایران، بر همان روشن شد جمهوری اسلامی اهل تسلیم نیست. پس از آن روحیه جنگجویی نیروهای خودی به شدت ارتقا پیدا کرد و دشمن به شدت در یأس و ناامیدی فرو رفت.

وی اضافه کرد: این عملیات همچنین اهدافی تبلیغاتی برای ما داشت. عراقی ها بر دیوارهای شهر نوشته بودند "آمده ایم بمانیم" ولی رزمندگان هم قسم شدند که باز خواهند گشت و این کار را هم کردند.

امیر فولادی در پاسخ به این سوال که چرا بعد از این پیروزی جنگ رو به خاتمه نگذاشت، گفت: در آن دوران مناطق بسیاری آزاد شده بود و از طرفی نمی توانستیم با دشمن اعتماد کنیم. از دیگر سو 6 قطعنامه در شورای امنیت تصویب شد ولی خواسته های جمهوری اسلامی را تامین نمی کرد؛ لذا باید تا آخرین لحظه مقابل دشمن ایستادگی می کردیم و به مقاومت ادامه می دادیم.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
مشق شیدایی