مشق شیدایی شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

مشق شيدايي

سامانه هشدار ارتش از دیماه سال گذشته فعال شد

رییس اداره بهداشت معاونت بهداشت،امداد،درمان و آموزش پزشکی ارتش اظهارکرد:باتوجه به شیوع ویروس درچین، سامانه اولیه هشدار درتاریخ بیست و نهم دیماه سال گذشته درارتش فعالشد.

1399/04/02
|
12:00

آراسب دباغ مقدم، در مصاحبه با برنامه "مشق شیدایی" رادیو گفت و گو، با بیان اینکه اداره بهداشت در ارتش جمهوری اسلامی ایران در خط اول مبارزه با تمامی عوامل بیماری زا قرار دارد، خاطرنشان کرد :در همین چارچوب با توجه به شیوع ویروس کرونا درچین ، سامانه اولیه هشدار در تاریخ بیست و نهم دی ماه سال 1398 در ارتش فعال شد تا این بیماری را در نقاط مختلف جهان را رصد کند.

وی با بیان اینکه این گونه اقدامات عموما در زمان شیوع یک اپیدمی از سوی ارتش انجام می شود مثلا در زمان شیوع بیماری ابولا هم این سامانه فعال شد ،افزود :در واقع یکی از وظایف اداره بهداشت ارتش ،برقراری سامانه هشدار سریع و اولیه است و ما در مورد کرونا نیز این اقدام را انجام دادیم و به یگانهای طب بهداشتی و پیشگیری خود در ارتش جمهوری اسلامی ایران آماده باش اولیه را در این زمینه اعلام کردیم .

این مقام مسئول در ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان این که در این چارچوب تلاش کردیم که به کادر آموزشی و بهداشتی خود را در این زمینه آگاهی دهیم و در همین راستا اقدام به خرید دستگاه های تب سنج کردیم ،گفت :این اقدامات از زمانی آغاز شد که هنوز ویروس کرونا به کشور وارد نشده بود .
رئیس اداره بهداشت معاونت بهداشت، امداد ،درمان و آموزش پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این برنامه با بیان اینکه در هیچ یک از پادگان های ارتش جمهوری اسلامی ایران شیوع اپیدمی کرونا را نداشتیم و در کوهای سازمانی ارتش نیز شیوع این ویروس به صورت اپیدمی مشاهده نشد،تصریح کرد : در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سامانه مراقبت را ایجاد کردیم و اقدام به غربالگری در پادگان‌های کشور و کوی های سازمانی ارتش کردیم و اگر مورد مشکوکی مشاهده می شد به سرعت به بیمارستان منتقل می‌شد.

وی همچنین با بیان اینکه درهمین چارچوب پادگان‌ها و کو های سازمانی ارتش ضد عفونی شدند، افزود : در این مکان ها عملیات ضدعفونی به صورت هدفمند انجام می‌شد و مکان هایی که تماس زیاد با آنها وجود داشت به صورت مرتب ضدعفونی می شدند .

دباغ مقدم با بیان اینکه ارتش در زمینه گند زدایی در سطح شهرها نیز همکاری های خوبی با سازمان‌های مربوطه انجام داد، گفت: در این چارچوب شاهد ضدعفونی کردن معابر و اماکن شهری ،باجه های تلفن ،خیابان ها و برقراری ایستگاههای تب سنج و غربالگری در ورودی برخی از استان‌ها از سوی ارتش بودیم .

این مقام مسئول در ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه با توجه با شیوع ویروس ویروس جدید تلاش کردیم آمادگی های درمانی و بهداشتی خود را افزایش دهیم و در این چارچوب امکانات و تجهیزات خود را ارتقا دهیم و انواع دستگاه های سمپاش در اختیار پادگانها قرار گرفت در ادامه صحبت‌های خود در این برنامه رادیویی بر اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم تاکید و گفت : مردم باید به صورت مرتب دستهای خود را با آب و صابون بشویند چرا که این ویروس دارای لایه چربی است که توسط صابون از بین می‌رود.

وی همچنین از مردم خواست در مکان های شلوغ و سر بسته حتما از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

دسترسی سریع
مشق شیدایی