رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

وضعیت تأهل و اقتصاد؛ دو عامل دخیل در توزیع سفر

معاون اداره کل گردشگری استان تهران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد که تجرد یا تأهل در کنار وضعیت اقتصادی خانوار در توزیع سفر دخیل است.

1401/02/28
|
08:31
|

علی رفیعی در برنامه "رواق تماشا" با اعلام این که توزیع سفر بر اساس انگیزه مسافران صورت می گیرد، گفت: در ایام فروردین مقاصد سنتی به افزایش سفر رو به رو می شوند ولی پس از پاندمی کرونا، بوشهر و هرمزگان مملو از گردشگر شد.

وی افزود: تهران همواره در فروردین ماه با ضریب اشغال 20 درصد برای هتل ها رو به رو بود ولی طی دهه های اخیر به ضریب اشغال بالا دست یافت.در این میان با تبلیغ، انگیزه برای سفر ایجاد شد؛ یعنی سیاست گذاری های دولتی دخیل بود و بخش خصوصی قسمت عمده این رویداد را رقم زد.

رفیعی خاطرنشان کرد: در اردیبهشت و خرداد برگزاری نمایشگاه های بین المللی باعث می شود رونق خوبی در حوزه گردشگری در تهران پدید آید.

یعنی فقط اقامت در این سفرها دخیل نیست و بازدید از اماکن و خرید اقلام مختلف نیز مد نظر می باشد ولی در نهایت باید برنامه ریزی برای توزیع سفر صورت گیرد و سال هاست در این خصوص شعارهایی صورت می گیرد.

معاون اداره کل گردشگری استان تهران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد که گردشگری و سفر باید در سبد همه اقشار جامعه قرار گیرد که شامل سفرهای ارزان و نیز متمرکز و... می شود و صرفا سفرها با ایام نوروز و تابستان منتهی نشود.

رفیعی در عین حال به روانشناسی سفر اشاره کرد و گفت: کسانی که از منابع اقتصادی گسترده برخوردار هستند، راحت تر می توانند به سفر بروند و تأهل و تجرد نیز در بحث سفر دخیل است.

*هتل های تهران تا ماه آینده اشغال هستند

همچنین سید فرخ میرشاهزاده، کارشناس حوزه گردشگری در خصوص دلایلی که موجب انتخاب مقاصد گردشگری می شود، گفت: به لحاظ اقتصادی با مشکلاتی خاص رو به رو هستیم ولی با وجود افول پاندمی کرونا، سفر با موانعی رو به رو شده است.در دورانی که سپری شد، مردم سفر را متوقف نکردند ولی نکته مهم، مدیریت مقاصد گردشگری است و باید بستری را فراهم آوریم تا توزیع سفر در کشور محقق گردد.

وی ادامه داد: با نگاهی به وضعیت موجود در کشور در می یابیم ماه گذشته ضریب اشغال مراکز خدمات اقامتی تهران بالای 90 درصد بوده که نشان می دهد مسافری در سفر بوده است.

میرشاهزاده افزود: این اتفاق در استان های دیگر نظیر فارس، اصفهان و... نیز رخ داده است. در این میان مثلا خراسان جنوبی درصد مشخصی را اعلام نکرده چون زیر ساخت های سفر در این بین موجود نیست.

وی با اشاره به برپا بودن نمایشگاه صنعت نفت در تهران، تاکید کرد که تا ماه آینده هیچ اتاق خالی در تهران یافت نمی شود که نشان می دهد مسئولان در توزیع عادلانه سفر دخیل هستند.

میرشاهزاده معتقد است رویدادهای گردشگری در استان های مشخصی متمرکز شده ولی کشور ما بسیار گسترده است و مزیت رقابتی بیشتری باید در این بین در اختیار ما باشد.

دسترسی سریع
رواق تماشا