رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

استاد دانشگاه فرش شناسی : میزان خروج ارز از کشور برای تولید فرش دستبافت صفر است

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه مواد اولیه فرش دستبافت در داخل تولید می شود و به واردات نیاز ندارد ، گفت : تولید فرش دستبافت سبب خروج ارز از کشور نمی شود.

1396/03/01
|
09:41

برنامه " گفت و گوی فرهنگی" با موضوع ( نقشه فرش دستباف ایرانی و خطرات پیش رو ) با حضور علی خلیقی، مدیرگروه کمیته طرح و نقشه انجمن فرش ایران و محمدرضا محسن شیرازی، عضو هیات مدیره اتحادیه فرش ماشینی ، تولید کننده و صادرکننده فرش روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه دکتر خلیقی با بیان اینکه 100سبک شناخته شده برای فرش ایران وجود دارد ، عنوان کرد : در حالت کلی فرش های ایران به انواع روستایی ، شهری و عشایری تقسیم می شود.همچنین در میان فرش های شهربافت ، سبک های مختلفی از جمله اصفهان ، قم ، کاشان و تبریز نیز وجود دارد.

وی در ادامه به وضعیت تولید فرش دستبافت اشاره کرد و گفت : در بیشتر مواقع در تولید فرش دستبافت مشکلی نداشته ایم زیرا این صنعت نیاز به مواد اولیه و ماشین آلات خارجی ندارد و مواد اولیه آن در جای جای وطن خودمان در حال تولید است و این یعنی پدیده خروج ارز به خصوص در فرش روستایی و عشایری اتفاق نمی افتد و صفر است.

این طراح فرش دستبافت از عدم حمایت از هنر فرش ایران گلایه کرد و گفت : مسئولان بگذارند این هنر مسیر خود را طی کند و از پیچیدن نسخه های زیاد که بیشتر آنها هم اشتباه است بپرهیزند.

خلیقی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع صادارات پرداخت و اظهار کرد : گاهی برای فروش بیشتر فرش دستبافت سلیقه های مختلف وارد این هنرمی شود و همین موضوع باعث ایجاد مد در خارج از کشور شده است به این معنا که خارجی ها تنها تعدادی از طرح های فرش دستبافت را می پسندد.

وی به روز شدن این هنر را مثبت دانست و در عین حال عنوان کرد : این به روز شدن نباید حالت فرمایشی بگیرد و تنها به دلیل اینکه طرحی در خارج از کشور طرفدار ندارد آن را کنار بگذاریم.

در ادامه برنامه شیرازی در پاسخ به این سوال که آیا درتولید فرش ماشینی طراحی و نقشه اهمیت دارد یا خیر ، تشریح کرد :فرش دستبافت هنر و فرش ماشینی تلفیقی از صنعت و هنر محسوب می شود.فرش ماشینی مدیون فرش دستبافت است و تمام رنگ ها و طرح های مورد استفاده در صنعت فرش ماشینی بر گرفته از فرش دستبافت است.

وی در خصوص وضعیت تولید فرش ماشینی اظهار کرد : تمام اصناف در یکی دو سال اخیر درگیررکود و کاهش صادرات و دچار مشکل بسیاری بوده اند ، صنف فرش نیز از این قاعده مستثنی نبود و در این مدت با یک چهارم ظرفیت خود مشغول فعالیت بوده است.

این تولید کننده فرش ، ورود ماشین آلات جدید فرش بافی در دنیا و عدم گسترش این دستگاه ها در ایران را به عنوان یکی از معضلات چندسال اخیر برشمرد و بیان کرد : عدم توانایی خرید این دستگاه ها توسط صنعتگران ایرانی شاهد کندشدن تولید فرش ماشینی نسبت به رقیبان بوده ایم.

شیرازی افزود : صنعت فرش در کشور ترکیه با حمایت دولت ، شاهد رونق بسیار زیادی در چندسال اخیر بود اما در کشور ما به دلیل عدم برنامه ریزی و عملیاتی نشدن وعده ها صادرات کاهش زیادی داشت.

وی پایین بودن قیمت تمام شده فرش در کشورهایی چون ترکیه را عامل مهمی در از دست دادن بازار فرش خارجی دانست و عنوان کرد : بهره بالای 16 تا 17 درصدی وام بانکی برای تهیه الیاف و مواد اولیه منجر به تحمیل شدن هزینه سربار به مصرف کننده می گردد .بنابراین یکی از دلایل افت صادرات ، بالا بودن بهای تمام شده فرش است.به عنوان مثال قیمت تمام شده فرش ترکیه پایین است و مسلما در بازار جهانی پیروز خواهد بود.

دسترسی سریع
رواق تماشا