رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

كارشناس عكاسی هنری: ایران؛ مهد عکاسی طبیعت

خدامی داشتن ذهن خلاق و دانستن زوایای دید توسط عکاس را لازمه یک عکس خوب عنوان کرد و گفت: در عکاسی طبیعت نه تنها مناظر که مشکلات را باید دید و برای بهبود آن کمک کرد.

1400/01/16
|
12:21
|

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رادیو گفت‌وگو، امیر خدامی، کارشناس و مدرس عکاسی هنری در مورد عکاسی طبیعت با برنامه «رواق تماشا» مصاحبه کرد.

وی ژانر طبیعت در عکاسی را جزو سومین ژانر مورد علاقه عکاسان معرفی کرد که در دو بخش مناظر طبیعی و معماری ها خلاصه می شود و گفت: ایران مهد عکاسی طبیعت است و می توان از آن درآمد داشت و درسال های گذشته که عکاسی با گوشی های موبایل وجود نداشت خریدار عکس های طبیعت سال نامه ها و در جای دیگر دیوارهای فضاهایی مانند هتل ها بودند.

خدامی مسابقات عکاسی را انگیزه ای برای عکاسان عنوان کرد و گفت: دو سال پس از اختراع دوربین، دو دستگاه دوربین توسط پادشاه روسیه و ملکه انگلستان در زمان محمد شاه به ایران هدیه شد و اگر دوربین در آن زمان وجود نداشت، هیچ اتفاقی مانند تعزیه ها، تاج گذاری ها و امثال آن ثبت نمی شد.

این مدرس عکاسی هنری با بیان اینکه می توان با دانستن تکنیک، عکس حرفه ای گرفت، افزود: در سازمان فنی و حرفه ای بخشی با عنوان آموزش عکاسی وجود دارد و کسی که می خواهد عکاسی یاد بگیرد باید ابتدا در یک استودیو عکاسی کارآموز باشد.

او بزرگترین معضل آموزشگاه فنی و حرفه ای هزینه بالای دوربین ها عنوان کرد و گفت: در اتحادیه، از فیلم برداران و عکسان با وجود داشتن مدرک عکاسی، از لحاظ تئوری و عملی امتحان گرفته می شود.

خدامی داشتن ذهن خلاق و دانستن زوایای دید توسط عکاس را لازمه یک عکس خوب عنوان کرد و افزود: یکی از ملاک های داوری در عکاسی دیده شدن روایت در عکس است و به ویژه در عکس های سینما و تئاتر، عکس هایی که قصه در خود دارند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

این کارشناس عکاسی بیان کرد: برای فرهنگ سازی می توان با استفاده از عکاسان بومی مناطق نمایشگاه های شهری برگزار کرد که در این راه همراهی شهرداری و در اختیار گذاشتن بنرهای موقت برای معرفی فضاهای گردشگری بسیار مؤثر می باشد.

خدامی ضمن اشاره به رعایت نکردن قانون کپی رایت، پیشنهاد داد: ایجاد ارتباط بین وزارت گردشگری و انجمن عکاسان برای تولید کتاب عکس ایرانگردی می تواند به عنوان یک راهکار در دستور کار قرار گیرد.

ایشان ناشناس ماندن بسیاری از مکان ها را عامل مصون ماندن از آسیب عنوان کرد و گفت: در عکاسی طبیعت نه تنها مناظر که مشکلات را باید دید و برای بهبود آن کمک کرد.

دسترسی سریع
رواق تماشا