اینجا چراغی روشن است شنبه‌ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

اينجا چراغي روشن است

"مردم‌شناسی" از وجه نرم‌افزاری انسان سخن می‌گوید

رئیس بنیاد ایران‌شناسی چهارمحال‌وبختیاری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، دانش مردم‌شناسی را برآمده از توجهات به بعد نرم‌افزاری انسان تعریف کرد و اصلی‌ترین وجهِ آن را فرهنگِ قومیت‌ها دانست.

1400/09/21
|
10:44
|

عباس قنبری با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه "اینجا چراغی روشن است" با بیان اینکه هر واژه متناسب با الگوی زبانی و فرهنگی و قاموس یک کشور، بار معنایی و مفهومی می‌یابند، گفت: دانش‌هایی که خاستگاه جهانی دارند، در هر کشوری معانی و مفاهیمِ متفاوتی پیدا می‌کنند.

این عضو هیئت‌علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فرهنگیان افزود: مردم و انسان‌شناسی و نیز قوم‌نگاری از همین دست واژگان است که بنیانِ آن به انسان بازمی‌گردد.

وقتی در فرهنگ ایرانی از انسان یا آدم سخن به میان می‌آید، هر کس از زاویه دید خود بدان می‌نگرد و یک پزشک، نویسنده، روان‌شناس، معلم و... برداشتی متفاوت و یا متناقض از این واژگان خواهند داشت.

قنبری نگاه فعالانِ فرهنگ و قومیت شناسان به انسان را نرم‌افزاری توصیف کرد و گفت: در این میان انسان دو وجه زیستی و یک وجه فرهنگی دارد؛ وجوه زیستی شامل کالبد فیزیکی، جسم و تغییراتی است که از تولد تا انتهای زندگی پدیدار می‌گردد.

همچنین زمانی که در حوزه فرهنگ و تولیدات از انسان سخن می‌گوییم، بعد نرم‌افزاری یا فرهنگ را در بر می‌گیرد که حوزه‌ای نرم و غیرملموس می‌باشد.

بدین سبب که در درون فرهنگ با دنیایی از پیچیدگی و زیبایی روبه‌رو هستیم و قلبِ فرهنگ نیز به دین، زبان، گویش، جغرافیا و بسیاری ویژگی‌های مجموعة پرورش‌دهندة انسان شکل می‌گیرد.

وی با بیان این مطلب کارکردهای زیستی انسان‌ها در قاره‌های مختلف را مشترک ولی تولیدات و کارکردهای فرهنگی و گفتاری آنان را متفاوت عنوان کرد و گفت: در اینجا دانش مردم‌شناسی درباره این تفاوت‌ها سخن می‌گوید و به بعد نرم‌افزاری مربوط می‌شود.

*ایرانِ امروز، محصولِ سیاست‌های نیم‌قرن گذشته است

در ادامه حسین میرزایی، عضو هیئت‌علمی گروه مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) به لزوم سیاست‌گذاری در حوزه مردم‌شناسی اشاره کرد و گفت: برای فرهنگ نیز باید سیاست‌گذاری صورت گیرد تا به مسیری درست برسیم.

در حوزه زیستیِ انسان‌شناسی نیز سیاست‌گذاری‌هایی برای آینده اتفاق می‌افتد و دراین‌رابطه می‌توان به نقش فرهنگ در تغییر ابعاد جسمانی افراد جوامع اشاره کرد.

میرزایی با ذکر مثالی گفت: در حال حاضر میانگین قد ژاپنی‌ها افزایش‌یافته و چشم آن‌ها نیز از شکل بادام گونه خارج شده است.

وی دلیل این تغییر رویکرد را به عقده حقارتی مربوط دانست که پس از جنگ جهانی دوم در میان ژاپنی‌ها وجود داشت که به دلیل قدکوتاه و حالت چشمانشان با افت سرمایه اعتمادِ اجتماعی روبه‌رو بودند و لذا در بهبود این کارکردهای زیستی، وارد عمل شدند.

میرزایی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: ما نیز اگر خواستارِ جامعه‌ای با ویژگی‌های خاص هستیم، باید از نظر فرهنگی وارد عمل شویم و توجه داشته باشیم جایی که امروز جامعه ما بدان رسیده است، محصولِ فرهنگ گذاری‌هایی است که از نیم‌قرن گذشته آغاز شد و امروز ما را بدین جا رسانید.

دسترسی سریع
اینجا چراغی روشن است