صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

دکتر سعادت گفت: جراحی لاپاراسکوپی در رشته کلیه، مجاری ادرار، جراحی های زنان، تومورهای ریه، جراحی قلب، مغز و اعصاب و در اکثر رشته های جراحی مفید بوده و جایگاه خود را در ایران پیدا کرده است.

برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو به دیدار دکتر مسعود سعادت حسینی جراح عمومی و جراح لاپاراسکوپی رفته و گذری بر زندگی فردی و کاری وی دارد.

دکتر مسعود سعادت حسینی در گفت و گو با برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو درباره حوزه زندگی فردی و کاری خود اظهار داشت: بنده متولد آبان ماه سال 1343 در تهران هستم.

این جراح عمومی بیان داشت: پدر و مادرم اهل تبریز هستند. پدرم مدیر کل تالیف کتاب های حرفه و فن در سازمان آموزش فنی و حرفه ای و از مشوق های اصلی بنده برای درس خواندن و مطالعه بودند.

وی با اشاره به تحصیلات دوران ابتدایی خود افزود: تحصیلات ابتدایی را از پنج سالگی در مدرسه ملی مهران واقع در خیابان جمال زاده محله جمشید آباد گذراندم و در سال های بعد همه هم کلاسی هایم به مدارج علمی خیلی خوبی دست یافتند.

این جراح لاپاراسکوپی خاطرنشان کرد: پس از گذراندن مقطع دبستان در امتحان ورودی دبیرستان البرز شرکت کردم و دوران راهنمایی و دبیرستان را در این مدرسه بودم و دیپلم تجربی را در سال 1360 دریافت کردم.

دکتر سعادت گفت: سال 1360 مصادف با تعطیلی دانشگاه ها بود که با توجه به این موضوع و علاقه شدید به کارهای فنی، در کلاس های سازمان آموزش فنی و حرفه ای شرکت کردم و دوره آموزش رادیو و تلویزیون و تعمیرات ماشین را در این مدت فراگرفتم.

وی در ادامه یادآور شد: پس از شرکت در کنکور که آن سال ها فقط در رشته پزشکی و پیراپزشکی برگزار می شد در دانشگاه تهران قبول شدم. پس از اتمام دوره پزشکی برای گذراندن طرح به روستایی در زنجان رفتم و پس از بازگشت کوتاهی به تهران به روستایی در نزدیک کرج رفتم.

این جراح عمومی مطرح کرد: وقتی در آزمون تخصصی شرکت کردم در رشته جراحی عمومی در دانشگاه تهران قبول شدم و از مهر سال1370 به تحصیل در رشته جراحی عمومی مشغول شدم.

وی ادامه داد: محدوده و قلمرو جراحان عمومی دستگاه گوارش است. در زمینه تصادفات و ضربات و سقوط ها جراحان عمومی رسیدگی انجام می دهند. در حقیقت ذات جراحی عمومی، تسلط داشتن بر قسمت هایی فراتر از آنچه که طور معمول انجام می دهد می باشد.

دکتر سعادت با اشاره به اینکه از دوران نوجوانی علاقه زیادی به پزشکی و علوم تجربی داشتم گفت: در آن زمان علاقه داشتم در آینده متخصص چشم باشم اما از آنجایی که برخی اساتید از جنبه علمی و اخلاقی نفوذ زیادی در من داشتند تصمیم گرفتم در رشته جراحی عمومی تحصیل کنم.

این جراح لاپاراسکوپی با بیان اینکه جراحی عمومی جان انسان ها را نجات می دهد و پزشک و بیمار در مدت زمان کوتاهی احساس رضایت و شعف می کنند افزود: این مسئله و اساتید تاثیرگذار بنده، انگیزه ای شد تا به سراغ این رشته بروم.

وی عنوان کرد: از زمانی که دوره تخصصی را شروع کردم در بخش جراحی بیمارستان ولیعصر امام خمینی (ره) افتخار شاگردی در نزد آقای ابراهیم خوش نویس راد را داشتم که در زندگی حرفه ای ام تاثیر بسزایی داشتند. با توجه به تعصب خاص و احساس مسئولیتم نسبت به این بیمارستان دوره های مختلفی به عنوان هیئت مدیره و بازرس و مدیر عامل انتخاب شدم.

دکتر سعادت با اشاره به فراگیری رشته تخصصی جراحی لاپاراسکوپی در فرانسه گفت: در سال 76 موفق به دریافت بورس تحصیلی در رشته جراحی سرطان در کشور فرانسه شدم و در مرکز سرطان در شهر لیون مشغول جراحی شدم.

این جراح لاپاراسکوپی با اشاره به اینکه فرانسه در زمینه جراحی های لاپاراسکوپیک پیشتاز و موفق است افزود:. در مدت حضور در فرانسه از تجربیات آقای موره نیز استفاده کردم.

وی عنوان کرد: زمانی که به ایران بازگشتم تصمیم گرفتم که این نوع جراحی را در بیمارستان آبان راه اندازی کنم. پس از آن پزشکان دیگر در این زمینه آموزش دیدند. بنابراین این روش در ایران به تدریج آغاز شد و ر حال حاضر نیز جراحان فوق العاده موفقی در این زمینه داریم و بسیاری از تکنیک های این نوع جراحی قابل انجام است.

دکتر سعادت در رابطه با شیوه جراحی های لاپاراسکوپی بیان داشت: این نوع جراحی به کمک یک دوربین کوچک که بر روی تلسکوپ تعبیه شده انجام و از طریق سوراخ کوچک 5 میلیمتری وارد حفره شکم بیمار می شود. این دوربین اندازه اجزای بدن را 10 تا 20 برابر بزرگنمایی می کند و بدین ترتیب اعضای داخلی بدن بیمار را در صفحه مانیتور مشاهده می کنیم.

جراح عمومی در رابطه با مزایای جراحی لاپاراسکوپی اظهار داشت: یکی از بزرگترین مزایای این نوع جراحی این است که به جای ایجاد شکاف بزرگ در بدن بیمار با چند شکاف کوچک قابل انجام خواهد بود.

وی در توضیح این مطلب اضافه کرد: در این روش برخی از قسمت های بدن که در جراحی باز دیده نمی شود خیلی راحت تر قابل دسترسی است و بیمار صدمه کمتری می بیند. علاوه بر این دوره نقاهت بیمار کوتاه تر است و هزینه ها نیز کاهش می یابد.

دکتر سعادت با اشاره به کارایی این نوع جراحی در کشور گفت: جراحی لاپاراسکوپی در رشته جراحی کلیه، مجاری ادرار، تومورهای کلیه، جراحی های زنان، قفسه سینه، تومورهای ریه، جراحی قلب، مغز و اعصاب و در بیشتر رشته های جراحی مفید است و جایگاه خود را در ایران پیدا کرده است.

این جراح عمومی در پایان این گفت و گو عنوان کرد: به جوانان به ویژه دانشجویان پزشکی تاکید می کنم که تحصیل حرف اول را در دنیا می زند. هیچ وقت فرصت مطالعاتی خود را از دست ندهند و بدانند کسی که آگاهی و دانایی کافی را در حرفه خود نداشته باشد محکوم به شکست است. جوانان تا جایی که می توانند مطالعات تئوریک را به خوبی فرا بگیرند.

مرتبط با این خبر

  • توسعه صنایع کوچک با شتاب بیشتری دنبال می شود

  • واگذاری بخش عمده سهام ایدرو به بخش خصوصی

  • تحلیل چالش ها و توانمندی های صنعت مرغداری ایران در حجره رادیو گفت و گو

  • سایه سنگین اقتصادنفتی برسر معادن کشور

  • رقابت بخش خصوصی و دولتی مانع اصلی توسعه در صنعت معدن است

  • صادرات شیشه ایران محدود به کشورهای همسایه شده است

  • تشکل های خصوصی معدن هیچ جایگاهی در دولت ندارند

  • لزوم حمایت جدی دولت از سرمایه گذاران بخش خصوصی معدن

  • انقلاب اسلامی کرامت را به زنان باز گرداند

  • عفاف زن ایرانی؛ الگویی برای زنان غربی