صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به انتظار مردم برای افزایش یارانه در سال98 گفت: آقای نوبخت ابتدای سال به صراحت گفت جرأت حذف حتی یک نفر را نداریم و عملا خط بطلان به روی قانون کشید.

محمد حسینی در مصاحبه با برنامه "حجره" با اشاره به اینکه یارانه پنهان انرژی در راستای افزایش قیمت حامل ها باید شفاف سازی و عادلانه توزیع می شد، اظهار کرد: «باید می توانستیم در کاهش مصرف گام هایی برداریم ولی در طول مسیر به این اهداف دست نیافتیم و فقط اعداد و ارقامی پیش رو داریم که سال ها پرداخت می شود.»

وی افزود: «یکی از سوالات مردم اینست که چند سال گذشته ولی اتفاقی در رابطه با مبلغ یارانه نیفتاده است. همچنین آیا یارانه را باید به همه مردم داد و یا اینکه به افراد توانمند نباید پرداخت شود؟!»

حسینی تصریح کرد: «در سال 97 دولت مکلف بود سه دهک بالای جامعه را حذف کند. در این زمینه اعداد و ارقامی در دست داریم و می بینیم عدد بزرگی حدف نشد.»

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: «دولت در سال 98 قرار است از مکانیزم جدیدی در راستای حذف دهک ها استفاده کند و از اینرو یارانه نقدی را به بازار بزرگی با عنوان استانداری ها بسپارد؛ اما اگر به واقع توان شناسایی افرادی با درآمد بالا را ندارم، پس در استان ها نیز این اطلاعات در دست نیست و اگر اطلاعات استانی وجود دارد، پس می توانستند این آمار را در بخش های دیگر نیز به اشتراک بگذارند.»

حسینی ادامه داد: «مجموعه تصمیم گیری وقتی کوچک تر باشد، اجرا نیز سرعت می گیرد اما در پاسخ به این گروه که کاهش یارانه در استان ها را راهی در جهت کمک تدریجی به فقر استانی و اتمام طرح های نیمه تمام می دانند، باید گفت در حوزه درآمدی و جمعیتی تفاوت هایی داریم و یارانه استانی باعث مشکل می شود.»

وی در توضیح این مطلب افزود: «سه دهک بالای جامعه در شهرهایی نظیر شیراز، مشهد، اصفهان و تهران ساکن هستند؛ اما در شهرهای کوچک یا استان های محروم مرزی فاقد افراد متمول هستیم و لذا یارانه استانی فشار بیشتری به اقشار وارد می سازد.»

حسینی با اشاره به پیشنهاد مجلس مبنی بر اجبار استانداران در شناسایی و حذف دهک ها عنوان کرد: «اعداد باید در یک ردیف قرار گیرد و برای رفع فقر توزیع عادلانه صورت گیرد.»

وی با اشاره به اینکه حذف یارانه کلان شهرها و واگذاری آن به استان های محروم منطقی تر است، تصریح کرد: «باید لایحه دولت را بررسی کنیم که اگر منطقی نبود، در جهت اصلاح آن قدم بر داریم.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با طرح این سوال که آیا وظیفه تغییر اعداد بودجه با دولت است یا مجلس اظهار کرد: «دولت در کدام قسمت بودجه آورده است قصد افزایش حامل های انرژی را داشته که ما آن را خط زده ایم؟ دولت از چه زمانی درپی حذف یارانه بوده که ما با آن مخافلت کردیم؟ ما این ها را نوشته ایم و دولت دقیقا تخلف کرد و آن را عمل نکرد.»

حسینی در مصاحبه با رادیو گفت وگو یادآور شد: «آقای نوبخت ابتدای سال به صراحت گفت جرأت حذف حتی یک نفر را نداریم و عملا خط بطلان به روی قانون کشید. تبصره 14 دقیقا با لفظ دولت مکلف است نوشته شده ولی در سال 98 با دو چالش بزرگ رو به رو هستیم. در طول 40 سال با چالش های عدیده مواجه بودیم ولی فضای کنونی کشور بسیار پیچیده است و با روندی که دوستان پیش گرفته اند احساس می کنیم کشور باید با تمهیدات بیشتر مدیریت شود.»

وی با اشاره به تنزل 60 تا 70 درصدی قدرت خرید مردم گفت: «سبد انتظار هزینه ای در سال 98 بالا رفته و انتظار داریم سطح دستمزدها نیز بالا رود ولی امروز خط فقر سه میلیون تومان تعریف شده؛ چند درصد مردم تا این میزان درآمد دارند؟ از طرفی به تحریم ها خورده ایم و دسترسی به منابع برای ما سخت شده است.»

مرتبط با این خبر

  • ساکنین باستی هیلز چقدر مالیات می دهند!؟

  • امکان اجرای صندوق مکانیزه فروش نیست/ آقایان خلاف نظر اصناف عمل می کنند

  • هم و غم ما شناسایی دانه درشت هاست

  • مناطق آزاد منشأ فساد در کشورند

  • نیروهای نظامی کشور در زمان صلح ملزم به پرداخت مالیات نیستند

  • واکاوی دلایل فرار مالیاتی و راهکارهای مقابله با آن

  • فعالان بخش خصوصی به کسب و کارشان بیش از مجوز اهمیت می دهند

  • ماجرای 52 حکمی که روحانی قولش را داد، چه بود؟

  • دولت اپوزیسیون کارآفرینان است

  • تجمیع مجوزهای وزارت اقتصاد به رونق تولید کمک می کند؟