صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

مشاور تنقیح قوانین در مجلس با انتقاد از کوتاهی قوه قضاییه در قبال معوقات مشکوک الوصول بانکی تصریح کرد: این ها بدون رشوه و رابطه میسر نبوده و دستگیری چند نفر مفسد اقتصادی کافی نیست.

به گزارش رادیو گفت وگو موسی الرضا ثروتی ارز در اختیار دولت را ناشی از صادرات و درآمد های نفتی عنوان کرد و گفت: «دولت در این مسیر موفق نبوده تا صادر کنندگان ارز خود را ارائه دهند؛ حتی پتروشیمی ها که گاز را با قیمت ارزان دریافت کرده و محصولی گران استخراج می کنند نیز ارز خود را به دولت واگذاری نمی کردند؛ در حالیکه این مهم به قانونی قبل از انقلاب باز می گردد.»

وی با بیان اینکه سایر صادر کنندگان نیز ارز را در بازار آزاد به فروش رساندند، از نحوه مدیریت دولت در اینباره انتقاد کرد و افزود: «آقای سیف ادعا می کرد در سال 97 تصمیم گیرند [بازار ارز] نبود؛ از طرف رئیس جمهور نیز قول داده شد که قیمت ارز کاهش یابد؛ ولی اینکه آقای روحانی قیمت از را پایین نیاورد، بماند! حتی نتوانست قیمت را تثبیت کند.»

ثروتی قیمت ارز را تابعی از تولید ناخالص داخلی خواند و تصریح کرد: «4 وزیر در دولت دوازدهم به روحانی تذکر دادند که رکود جامعه را فرا گرفته که مشکلاتی برای تولید و صادرات ایجاد می کند؛ از دیگر سو قوانین مربوط به تولید نیز اجرایی نشد. امروز گلاه گیس گرفته تا سنگ قبر وارد کشور و گوسفند خارج می شود که نشان می دهد دولت نسبت به کنترل واردات و صادرات اشراف ندارد.»

** بانک مرکزی به قلک دولت تبدیل شده/ استقراض دولت در صدسال اخیر بی سابقه است

عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس قیمت گذاری دستوری ارز را از سوی روحانی منتج به عدم تامین نیاز جامعه دانست و افزود: «عرضه و تقاضا، تولید ناخالص ملی و تورم هر یک در قیمت ارز تاثیر گذار هستند؛ همگان اعتراض دارند که چرا دولت برای این مسئله برنامه ای ندارد. بانک مرکزی امروز قلک دولت است و دولت به راحتی برای هدفمندی یارانه ها، حقوق کارمندان [از بانک مرکزی می خواهد اسکناس چاپ کند] که ارزش پول ملی را کاهش می دهد.»

ثروتی ناتوانی دولت در بازپرداخت استقراض بانک مرکزی را موجب تاثیر سو در نرخ گذاری ارز عنوان کرد و گفت: «نرخ ارز بالا می رود؛ چراکه ارز پول ملی کاهش می یابد. استقراض دولت فعلی از بانک مرکزی در صد سال اخیر بی سابقه بوده است.»
**کوتاهی قوه قضاییه برابر مفاسد بانکی/ رئیس کل بانک مرکزی باید محاکمه شود.

وی با انتقاد از حجم بالای هزینه کرد دولت که صرف قسط و سود اوراق مشارکت می شود، تصریح کرد: «اگر این منوال چند سال دیگر ادامه یابد، کل بودجه دولت باید صرف پرداخت اقساط اوراق مشارکت و بدهی ها خواهد شد.»

ثروتی همچنین در خصوص وصول های مشکوک و معوقات بانکی اظهار کرد: «قوه قضاییه چه اقدامی درباره این ها انجام داده است؛ این مسئله قطعا بدون رشوه و رابطه نبوده. چند نفری را دستگیر می کنند ولی کافی نیست.»

نماینده ادوار مجلس با اشاره به چاپ 40 هزار میلیارد تومان اسکناس گفت: «بنده 4 سال قبل رئیس کل بانک مرکزی را در مجلس [محاکمه] کردم؛ رئیس کل بانک مرکزی بدلیل عدم کنترل این مسئله باید محاکمه شود. بانک مرکزی حساب و کتاب این ها را باید بررسی می کرد.»

مرتبط با این خبر

  • ساکنین باستی هیلز چقدر مالیات می دهند!؟

  • امکان اجرای صندوق مکانیزه فروش نیست/ آقایان خلاف نظر اصناف عمل می کنند

  • هم و غم ما شناسایی دانه درشت هاست

  • مناطق آزاد منشأ فساد در کشورند

  • نیروهای نظامی کشور در زمان صلح ملزم به پرداخت مالیات نیستند

  • واکاوی دلایل فرار مالیاتی و راهکارهای مقابله با آن

  • فعالان بخش خصوصی به کسب و کارشان بیش از مجوز اهمیت می دهند

  • ماجرای 52 حکمی که روحانی قولش را داد، چه بود؟

  • دولت اپوزیسیون کارآفرینان است

  • تجمیع مجوزهای وزارت اقتصاد به رونق تولید کمک می کند؟