صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قیمت دلار باید یک عدد تعیین شود که تا 20 سال آتی دوام داشته باشد و این شدنی است. زور دولت به یک عدد می رسد.

محمدرضا منصوری با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه "حجره" در خصوص رسوب کالاهای وارداتی در گمرک اظهار کرد: «بسیاری وارد کنندگان به قوانین و محدودیت های وارداتی دقت نکرده و تصمیم به خرید کالاهایی می گیرند که واردات آن ممنوع است.»

وی با اشاره به رسوب 13 هزار خودرو در گمرک گفت: «در شرایط جنگ قرار داریم؛ شاید هیچگاه چنین شرایطی را تجربه نکردیم؛ لذا وقتی واردات بالاست و هزینه بر درآمد فزونی می گیرد، ارزش پولی کاهش می یابد و وقتی تقاضا برای خرید دلار بالا می رود، تبعات زیادی در جامعه خواهد داشت.»

منصوری ادامه داد: «بانک مرکزی اجازه واردات کالاهای غیر ضروری را نمی دهد و شاید به نوعی به کنترل ارز کمک می کند. این روند به جلوگیری از واردات بی رویه کمک می کند.»

این نماینده مجلس با اعلام اینکه در زمان کاهش درآمد نفتی، هزینه ها نیز باید کاهش یابد، تصریح کرد: «اگر همچون بسیاری کشورها قانع می بودیم، لزومی نداشت ارزش پولی تا این میزان کاهش یابد!»

منصوری ادامه داد: «سیاست های بسیار غلط اقتصادی باعث شده ما به این مرحله برسیم؛ گاه تعجب می کنیم که آیا این سیاست ها تعمدی بوده و یا برخی مدیران نا دانسته دست به این کار زده اند.»

وی با بیان این مطلب افزود: «مصرف گرایی بالا رفته است و ارزش پولی را با دست خود کاهش دادیم. زمانی بحث قاچاق مطرح بود اما امروز باید از صادرات قاچاق جلوگیری کنیم.»

***دستگاه قضایی جلوی قاچاق صادرات را بگیرد

منصوری در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت وگو ثابت نگه داشتن قیمت دلار را در گذشته نا درست دانست و افزود: «12 سال با دنیا سود بانکی 24 درصد دلاری اعطا کردیم و هر کشوری با این سیاست پیش رود نیز ورشکست می شود.»

وی ادامه داد: «این سیاست اقتصادی دولت و ملت ما را زمین زده است و هر کشور چنین سیاستی را دنبال کند، [رو به افول می گذارد]. چرا ارزش پولی سوریه در این بیست سال در مقابل دلار تغییر نکرده است؟! چون دولت سوریه به مردم می گوید باید کمتر از درآمد ها، هزینه کنند و مثل ما، چندین ورزشگاه نمی سازد!»

منصوری گفت: «حتی در اقتصاد خرد خانوار، با داشتن ماهانه دو میلیون دلار، نمی تواند برای 4 میلیون تومان برنامه ریزی کند و در نتیجه مجبور به گرفتن وام است [که ورشکستگی را درپی دارد]؛ ما نیز نباید بیش از توقعات هزینه سازی کنیم. این جزئی از الفبای اقتصاد است.»

وی با اعلام اینکه پول صادرات به دلیل قاچاق به کشور باز نمی گردد، تصریح کرد: «پول همچنان در خارج است و مواد اولیه و پول ملی از کشور خارج شده؛ لذا وقتی تقاضا برای ارز بالا رود، در واقع پول ملی را از بانک ها خارج می کنند. بنابراین دولت اول باید جلوی قاچاق صادرات را بگیرد.»

منصوری خاطرنشان کرد: «وقتی فساد را از بین نبریم، موفق نخواهیم بود، اینکه اجناس خارج می شود ولی پول آن باز نمی گردد، وحشنتناک است؛ لذا دستگاه قضایی باید وارد عمل شود.»

*** ثروتمندان در جنگ اقتصادی مراقب دخل و خرج خود باشند!

نماینده مردم ساوه و زرندیه با بیان اینکه اگر فساد باشد، برکت به سمت کشور سرازیر می شود، گفت: «مردم باید بدانند در جنگ اقتصادی زندگی سخت تر می شود؛ لذا باید از تجملات پرهیز کنند. حتی خانوارهای ثروتمند! از این رو با خروج ارز از کشور، [و تهیه اقلام خارجی در جنگ اقتصادی شکست خواهیم خورد].»

منصوری تصریح کرد: «یک زمان مافیا برای واردات، دست به قاچاق می زدند و امروز از قاچاق صادرات سودهای هنگفت می برند. امروز حتی اگر کسی خاک کشور را نیز قاچاق کند، سود برده چون هزینه ها در کشور پایین و حقوق کارگر فقط 100 دلار است.»

وی افزود: «اگر پول صادرات به کشور باز گردد حتی در مقابل تحریم ظالمانه تولید را ارتقا داده و درآمدهای نفتی را جبران می کنیم ولی چون این پول باز نمی گردد، معیشت مردم با مشکل رو به رو است و دولت برای حفظ ارزش پول، کمک رسانی می کند.»

منصوری تاکید کرد: «مجموعه های قاچاق باید شناسایی شده و کیفرهای سختی برای آن ها در نظر بگیرند و مسئولان نیز گزارش دهند تا چه میزان توانسته ایم جلوی قاچاق را بگیریم.»

*** معلوم نیست اقتصاد کشور کمونیستی است یا سوسیالیستی

این نماینده مجلس به رادیو گفت وگو گفت: «نمی دانیم اقتصاد کشور کمونیستی است یا سوسیالیستی یا اسلامی! لذا نمی توان تصمیم درستی [برای این اقتصاد] گرفت؛ از یک سو بحث بر سر اینست که مردم به گوجه فرنگی نیاز دارند اما با بی ارزش شدن پول ملی، گوجه فرنگی بالغ بر کیلویی 10 دلار صادر می شود و طبیعی است که این صادرات سود خوبی داشته باشد و صدای مردم در بیاید!»

منصوری افزود: «باید مصارف را در کشور کاهش دهیم؛ امروز در یک جنگ هستیم و سبد خانوار باید با سال های گذشته تفاوت کند. اگر در گذشته یک کیلو گوجه مصرف می کردیم، باید این مصرف کم شود. همانطور که در گوشت نیز این سبد کاهش یافته ولی متمولین همچنان اصراف می کنند.»

وی ادامه داد: «قیمت دلار باید یک عدد تعیین شود که تا 20 سال آتی دوام داشته باشد و این شدنی است؛ لذا ابتدا باید تورم اصلاح شود. زور دولت به یک عدد می رسد... بنده نمی گویم این عدد چیست ولی باید به آن برسیم. از آن پس دولت قوت می گیرد و قادر به پرداخت هزینه هاست.»

منصوری سود بانکی روزانه 1000 میلیارد تومان را خطا دانست و گفت: «دلار زمانی ثابت می شود که سود پول پرداخت نشود. زندگی ها سخت تر می شود ولی در نهایت می دانیم سال آینده نیز قیمت دلار در همین مقدار باقی خواهد ماند.»

مرتبط با این خبر

  • آزادسازی نرخ ارز تنها راه پیش روست

  • آمایش و ارزیابی سرزمین؛ نقطه تاریکی در بحث بوم گردشگری است

  • آئین نامه ارتقای اساتید نیازمند تغییرات اساسی است

  • رشد نقدینگی در اقتصاد ایران پنج برابر رشد اقتصادی

  • پیش بینی بانک مرکزی برای تک نرخی شدن ارز در سال 1396

  • توزیع کالای قاچاق بسیار آسان شده است

  • نیاز کاذب در جامعه به واردات دامن زده است

  • سود موهوم بانکی به سمت بازار ارز سرازیر شد

  • تزریق منابع اضافی ارز به بازار بی تاثیر است

  • پارادوکس عملکردی دولت در استقرار نظام اقتصادی آزاد +صوت