حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

اسفندیار سلطانی: آقایان با فریب مردم، بجای خانه لانه ساختند

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان مسکن گفت: در ایران اسلامی آقایان با خودخواهی و عوام فریبی و سخنان حزبی و شبه رانتی برای مردم لانه ساخته اند یا زمین را به تعاونی سپردند ولی بدست دلال ها افتاد!

1398/05/05
|
11:45

به گزارش رادیو گفت وگو اسفندیار سلطانی با بیان اینکه اقدامات اشتباه دولت ها اعم از چپ و راست، مسکن را به سکوی پرتابی برای آقایان مسئولان تبدیل کرده، از طرح تولید 400هزار واحد مسکونی ابراز نگرانی کرد.

وی در برنامه "حجره" اظهار کرد: «در ایران اسلامی آقایان با خودخواهی و عوام فریبی و سخنان حزبی و شبه رانتی برای مردم لانه ساخته اند یا زمین را به تعاونی سپردند ولی بدست دلال ها افتاد!»

سلطانی ضمن مخالفت با طرح ایجاد 400 واحد مسکونی گفت: «این دستورالعمل ها حاوی بخشنامه هایی است که شرایط اغواکننده رانتی را بدنبال دارد والا مگر می شود یکشبه به یک شرکت، 50 هزار واحد مسکن مهر در پرند واگذار کنند؟»

وی ادامه داد: «مسکن مهر قرار بود در نهایت یکساله بسته شود ولی همان هایی که یکساله کار را به اتمام رساندند، بازنده شدند! مردم باید صاحب مسکنی شوند که در آن تسکین داشته باشند ولی چنین مسئله ای وجود ندارد.»

سلطانی افزود: «مدیران باید برای مردم الگو باشند ولی ببینید در سطح شهر چقدر مدیر اسراف کار و خائن داریم؟! مدیرانی که طبق توصیه حضرت علی-ع- به مالک اشتر باید زندگی در سطح متوسط داشته باشند ولی در حوزه مدیریت [خاصه در بعد مسکن] قطار سیاست و اجرا را اشتباه گرفته ایم.»

این فعال حوزه مسکن خاطرنشان کرد: «قوانین بر اساس خودمحوری و خودباوری های نشأت گرفته از انتخابات سرمایه گذاران و درآمدهای ناشی از دستوالعمل، فاجعه است.»

سلطانی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهار کرد: «آقایان گفتند دو میلیون مسکن مهر تولید می کنیم ولی زیر ساخت های سخت افزار برای ایجاد 400 دستگاه واحد را نداریم؛ لذا این400 واحد تزریقی در راستای مُسکن درمانی است؛ نه مسکن!»

وی ادامه داد: «انبوه سازان دو دسته اند؛ عده ای به آقایان وصل هستند که در حقیقت انبوه خوارند و گروه دیگر انبوه سازند. مسکن های بزرگ عموما در دست بانکدارانی است که بُنکداری می کنند و این شرکت ها عموما به آقایان وابسته هستند.»

سلطانی اضافه کرد :«ما ریگی را روی هوا گرفتیم؛ اما چطور می شود که آقایان در مسیر ها ویلا بسازند که با سیل از بین برود و بعد وبال دولت شوند؟!»

وی اضافه کرد: «تنها راه حل اینست که آقایان به مسکن گارانتی 15 ساله دهند. در این صورت آن کسی که در مسکن مهر کرمانشاه منتفع شده بود، [با تخریب واحدها] باید [حق خورده ی مردم را] پس می داد.»

در ادامه مهدی غلامی، کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه اسناد بالادستی هدف ها را بدرستی تبیین نمی کند، اظهار داشت: «این اسناد جوابگوی اقتصاد مسکن نیست به عنوان مثال مشخص نیست نظام اسلامی قصد دارد مسکن را از حالت مصرفی خارج خواهد کرد یا خیر و این سوال جدی باید پاسخ داده شود.»

وی افزود: «دخالت دولت را در بعد مسکن واجب می دانم؛ چراکه باید بدرستی از گروه های هدف حمایت کند.»

غلامی ادامه داد: «تجربه دخالت و ورود دولت به مسکن را مشاهده کرده ایم ولی بدلیل مشکلات و مسائل خاص آن طرح متوقف شد و امروز بعد از 12 سال مجدد به سمت تولید مسکن در حرکت هستیم و اگر قرار باشد آن مدل ساخت مسکن در بعد مشارکت اجرا شود، نیازها باید حل و فصل شود.»

وی به رادیو گفت وگو گفت: «وقتی بازار مسکن به سمت افزایش قیمت می رود، قسمت زمین جدی تر افزوده می شود و باید دید آیا مدل مشارکتی در آن حوزه پاسخگو هست یا خیر.»

غلامی بیان کرد: «در مدل مشارکتی ساخت مسکن دولت، زمین، پروانه و تسهیلات را در اختیار دارد. اگر سهم دولت و انبوه ساز از ابتدا مشخص باشد، در صورت طولانی شدن پروژه آورده دولت فزونی می گیرد و لذا به نفع انبوه ساز است که پروژه طولانی شود.»

وی با بیان این مطلب افزود: «در شرایط معمول باید 60 تا 70 درصد واحدهای ساخته شده به انبوه ساز برسد. 12 سال پروژه های مشارکتی پایان نگرفته و هنوز هم دنبال به ثمر نشستن این پروژه های رانتی هستند.»

غلامی به رادیو گفت وگو گفت :«در شرایط فعلی اقتصاد، مدل مشارکتی ساخت مسکن صحیح و درست نیست. البته بخش قابل توجهی از واحدها نیز در اختیار دولت خواهد بود. بنابراین نسبت به این 400هزار واحد که در دو سال پیش رو هدف گذاری شده، باید با دقت و وسواس بیشتری صورت گیرد که هم انبوه ساز بهره برد و [مصرف کننده نهایی منتفع شود].»

میزگرد اقتصادی "حجره" با اجرای فروزنده شهرکی روانه آنتن رادیو گفت وگو شد.

دسترسی سریع
حجره